Na východe môže spadnúť až 20 cm nového snehu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Branislav Račko

Bratislava 16. decembra (TASR) - Vo východnej časti Slovenska môže v sobotu v polohách nad 300 m spadnúť 10 až 20 cm nového snehu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal pred snežením výstrahu 1. stupňa.

Výstraha platí do 16.00 h pre okresy Košického a Prešovského kraja. V uvedených regiónoch sa taktiež môžu ojedinele tvoriť snehové jazyky.

Výstraha SHMÚ. Foto: SHMÚ

Pre niektoré okresy na východnom Slovensku platí aj výstraha pred povodňami. V okresoch Snina a Humenné vyhlásil SHMÚ hydrologickú výstrahu 1. stupňa, v prípade okresu Sobrance a povodia Roňavy v okrese Trebišov je to dokonca výstraha 2. stupňa.

Hydrologická výstraha SHMÚ. Foto: SHMÚ

Dôvodom je predpoklad vzostupu vodných hladín vzhľadom na spadnuté zrážky, nasýtenosť povodí a výrazný vzostup vodných stavov na ukrajinskej časti povodia.

HZS očakáva silný vietor, ktorý prinesie zvýšenie lavínovej hrozby

Za poslednú noc napadlo vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách desať centimetrov nového prachového snehu na stabilizovanú tvrdú vrstvu snehovej pokrývky. Vo všetkých pohoriach Tatier v polohách nad 1600 metrov platí mierna lavínová hrozba, vo Veľkej a Malej Fatre trvá už niekoľko dní malé lavínové nebezpečenstvo.

Očakávaný silný vietor na záveterných stranách svahov však podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) zvyšuje pravdepodobnosť lavínových zosuvov. „Nový sneh je silným premenlivým vetrom previevaný na záveterné svahy do terénnych depresií a ukladaný vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov,“ vysvetlil Sedlák. Doplnil, že v týchto miestach je možné pri dodatočnom zaťažení mechanicky uvoľniť lavínu.

V sobotu ráno fúkal na hrebeňoch hôr premenlivý vietor o sile v nárazoch do 72 kilometrov za hodinu. Počas dňa HZS očakáva oblačno až zamračené s postupným ustávaním sneženia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.