Americká vláda súhlasí s dodaním smrtiacich zbraní na Ukrajinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian

Washington 23. decembra (TASR) - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa schválila plán, na základe ktorého majú Spojené štáty dodať na Ukrajinu tzv. smrtiace zbrane vrátane požadovaných protitankových striel typu Javelin. Agentúra AP to uviedla v noci na sobotu, pričom sa odvolala na vyjadrenia nemenovaných amerických predstaviteľov.

O povolení vývozu amerických zbraní uvedenej kategórie na Ukrajinu informovala ešte vo štvrtok agentúra TASS, ktorá citovala zdroj z ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov.

Predstavitelia tohto ministerstva, ktoré dohliada na predaj amerických zbraní do zahraničia, podľa AP odmietli zverejnené informácie potvrdiť. Hovorkyňa Heather Nauertová však uviedla v piatkovom vyhlásení, že Spojené štáty sa rozhodli poskytnúť Ukrajine "rozšírené obranné kapacity", aby tak pomohli budovať tamojšiu armádu, brániť zvrchovanosť a "odrádzať od ďalšej agresie".

"Pomoc Spojených štátov má výhradne obrannú povahu. Vždy sme hovorili, že Ukrajina je zvrchovanou krajinou a má právo sa brániť," vyjadrila sa Nauertová.

Najnovší krok Washingtonu podľa AP pravdepodobne vyostrí napätie vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ktoré podľa amerických predstaviteľov poskytuje výzbroj a výcvik separatistickým povstalcom na východe Ukrajiny. Zamýšľaný predaj amerických zbraní do zahraničia by mohol zastaviť Kongres, čo však v tomto prípade nemožno očakávať, keďže zákonodarcovia poskytnutie smrtiacich zbraní Ukrajine sami dlhodobo požadujú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.