V Tatrách vyhasol ďalší ľudský život, obeťou je mladý poľský turista

Ilustračná snímka Foto: Ilustračné TASR/AP

Vysoké Tatry 26. decembra (TASR) - Vo Vysokých Tatrách vyhasol ďalší ľudský život. Horská záchranná služba (HZS) informovala, že v utorok v skorých ranných hodinách prijalo Operačné stredisko tiesňového volania prostredníctvom kolegov z poľského TOPR-u hlásenie o páde turistu počas výstupu Malou Studenou dolinou, v oblasti Veľkého Hangu.

Oznamovateľ nemal so svojím kamarátom vizuálny ani zvukový kontakt. Spadnutého muža sa podarilo nájsť približne po hodine od pádu. Na miesto medzitým vyslali aj posádku VZZS ATE, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vzala na palubu dvoch záchranárov HZS. Vážne zraneného 25–ročného muža z terénu evakuovali a letecky transportovali na heliport do Starého Smokovca, kde sa ho ujal lekár VZZS. Napriek maximálnemu úsiliu všetkých zúčastnených záchranárov poľský turista svojím zraneniam podľahol.

Tieto sviatky majú v slovenských veľhorách zatiaľ mimoriadne tragický priebeh. V pondelok (25.12.) tu zahynuli ďalšie dve ženy, mladý poľský turista je tak treťou obeťou.

HZS upozorňuje turistov, že v horách sú aktuálne veľmi nepriaznivé podmienky, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a skialpinizmus. Terén je po oteplení a následnom poklese teplôt zľadovatený. "Týmto apelujeme na nevyhnutnosť zimného výstroja a výzbroje," informovali horskí záchranári.

Počas stredy (27. 12.) sa na hrebeňoch Tatier ojedinele očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 135 - 160 kilometrov za hodinu. "Prosíme všetkých návštevníkov, aby za takýchto podmienok zvážili pohyb v horských oblastiach," uviedla HZS na svojej oficiálnej internetovej stránke.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.