Sýrska armáda prelomila blokádu vojenskej základne v meste Harastá

Ilustračná snímka Foto: TASR AP

Damask 8. januára (TASR) - Jednotkám sýrskej vládnej armády sa v pondelok podarilo prelomiť blokádu vojenskej základne v oblasti Východná Ghúta pri Damasku, ktorú džihádisti a protivládni povstalci obkľúčili ešte 31. decembra. Informovala o tom v pondelok vládna agentúra SANA.

Vojenská základňa sa nachádza východne od Damasku, v blízkosti mesta Harastá. Jej personál tvorilo približne 250 vojakov vládnych síl, ktorých v objekte 31. decembra 2017 obkľúčili džihádisti z bývalej odnože teroristickej siete al-Káida a islamistickí protivládni povstalci.

Po prelomení blokády vojenskej základne sa podľa agentúry SANA okamžite začala vojenská operácia vládnych síl, ktorej cieľom je rozšíriť bezpečnú zónu okolo tohto vojenského objektu.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) operáciu vládnej armády vo Východnej Ghúte neoznačilo za prielom blokády, ale len za otvorenie jedného koridoru. Podľa SOHR boje v oblasti pokračujú s cieľom rozšíriť tento koridor. Na operácii sa podieľajú špeciálne jednotky sýrskej vládnej armády.

Boje o základňu si od začiatku blokády vyžiadali 72 obetí na strane sýrskej vládnej armády. Nepriateľský tábor prišiel o 87 mužov, informovalo SOHR.

Východná Ghúta je posledným väčším územím pri sýrskom hlavnom meste, ktoré je v rukách odporcov sýrskej vlády. Sýrska vládna armáda ju oblieha od roku 2013. OSN nedávno varovala pred humanitárnou katastrofou, ktorá v dôsledku obliehania hrozí až 400.000 civilistom vo Východnej Ghúte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.