Rok 2017 bol v Austrálii tretí najteplejší od začiatku meraní

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Canberra 10. januára (TASR) - Uplynulý rok bol v Austrálii tretím najteplejším od začiatku takýchto meraní pred vyše 100 rokmi. Vysoké teploty, prevládajúce v oceáne už druhé leto za sebou, zapríčinili blednutie tamojšej Veľkej koralovej bariéry, informovala v stredu agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.

Veľká koralová bariéra, najväčšia sústava koralových útesov a ostrovčekov na Zemi ležiaca pri severovýchodnom pobreží austrálskeho štátu Queensland, je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií Austrálie a figuruje i v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Vysoké teploty v oceánoch zapríčinili v ostatných rokoch blednutie i odumieranie týchto koralov, pričom k najmasívnejšiemu blednutiu došlo v rokoch 1998, 2002, 2016 a 2017.

Podľa výročnej správy austrálskeho meteorologického úradu došlo k bezprecedentnému blednutiu v dôsledku vysokých teplôt oceánu obklopujúceho Austráliu, ktoré boli v roku 2017 ôsme najvyššie od roku 1900, kedy sa začali takéto údaje zaznamenávať.

Vlaňajšia priemerná teplota v Austrálii dosiahla 22,75 stupňa, čím bola o takmer jeden stupeň nad dlhodobým priemerom rokov 1961-1990.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.