Riziko pošmyknutia sa v horskom teréne je vyššie ako hrozba pádu lavín

Ilustračná snímka. Foto: screenshot Le Dauphiné Libéré

Liptovský Hrádok 12. januára (TASR) - V horských polohách došlo k stabilizácii a spevneniu snehovej pokrývky, na väčšine miest prevláda malé lavínové nebezpečenstvo. Momentálne je podľa horských záchranárov vyššie riziko pošmyknutia sa na tvrdom zľadovatenom teréne ako nebezpečenstvo lavínových zosuvov.

Za posledných 24 hodín napadlo do troch centimetrov nového snehu vo forme poprašku, a to najmä v najvyšších polohách Tatier. "Sporadicky sa môžu vyskytovať malé snehové vankúše. Na veľmi strmých svahoch je ich odtrhnutie možné pri veľkom dodatočnom zaťažení," priblížil Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Teploty na horách sa ráno pohybovali od mínus päť stupňov do plus jedného stupňa Celzia, pričom bolo bezvetrie a slabý až mierny vietor severných smerov fúkal prevažne len na hrebeňoch. Podľa Biskupiča sa vplyvom predchádzajúceho oteplenia a postupného ochladzovania na povrchu snehu vytvorila tvrdá, prevažne nosná firnová kôra. "Na nej sa nachádza snehová vrstva, ktorá je v stredných polohách vlhká, vyššie je nový sneh suchý a sypký," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.