Kurz eura po troch rokoch posilnil nad 1,21 USD/EUR

Foto: TASR/AP

Londýn 12. januára (TASR) - Správy o prelome v predbežných rokovaniach o vytvorení veľkej koalície v Nemecku podporili v piatok spoločnú európsku menu. Jej kurz prvýkrát po troch rokoch prelomil hranicu 1,21 USD/EUR.

Kurz eura vyskočil o 0,8 % a dostal sa až na 1,2134 USD/EUR, čo bolo najviac od 31. decembra 2014.

Spoločná mena výrazne posilnila už vo štvrtok. Dôvodom boli signály zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), že sa postupne začína pripravovať na ukončovanie extrémne uvoľnenej menovej politiky. Podľa zápisnice z posledného zasadnutia Rady guvernérov z polovice decembra, ak sa budú ekonomika a inflácia vyvíjať v súlade s očakávaniami, ECB na začiatku tohto roka postupne zmení svoju komunikačnú rétoriku, ktorou trhom signalizuje ďalšie smerovanie menovej politiky.

Investori to interpretovali ako signál, že ECB tento rok ukončí svoj program nákupu cenných papierov, a potom sa začne pripravovať na zvyšovanie úrokových sadzieb. Niektorí experti počítajú s ďalším posilňovaním eura. Napríklad podľa banky ING sa bude jeho kurz na konci tohto roka nachádzať na úrovni 1,30 USD/EUR.

Nárast kurzu eura má negatívny vplyv na dolár. Dolárový index, ktorý meria vývoj jeho kurzu voči košu šiestich dôležitých mien, padol o 0,6 % na 4-mesačné minimum 91,329 bodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.