Maloobchodný predaj v USA v januári nečakane klesol

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington 15. februára (TASR) - Maloobchodný predaj v USA v januári nečakane klesol a najstrmšie za takmer jeden rok. Dôvodom bolo najmä zníženie predaja vozidiel a stavebných materiálov. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu.

Podľa najnovších údajov sa maloobchodné tržby v USA v januári znížili medzimesačne o 0,3 %, najviac od februára 2017. Ekonómovia pritom očakávali ich nárast o 0,2 %.

Ministerstvo zverejnilo aj revidované údaje za december, ktoré odhalili, že maloobchodný predaj v najväčšej svetovej ekonomike v poslednom mesiaci minulého roka stagnoval a nestúpol o 0,4 %, ako naznačil rýchly odhad.

Dôvodom nečakaného poklesu januárových maloobchodných tržieb bolo predovšetkým prudké zníženie predaja vozidiel a autokomponentov, o 1,3 % po poklese o 0,1 % v predchádzajúcom mesiaci.

Po vylúčení predaja áut a autokomponentov sa maloobchodné tržby v USA v januári nezmenili a zostali na decembrovej úrovni, zatiaľ čo analytici predpovedali ich nárast o 0,4 %. Stagnácia tržieb pritom podľa expertov poukazuje na spomalenie spotrebiteľských výdavkov na začiatku roka.

Dôvodom horšieho výsledku bolo citeľné zníženie predaja stavebných materiálov, zdravotníckych a hygienických produktov, ktoré nedokázalo vykompenzovať ani zvýšenie predaja palív, odevov a doplnkov.

V medziročnom porovnaní americké maloobchodné tržby v januári vzrástli o 3,6 %.

Analytici pozorne sledujú maloobchodné tržby v USA, pretože im signalizujú, ako sa vyvíjajú spotrebiteľské výdavky. Tie sa totiž podieľajú zhruba 70 % na výkone ekonomiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.