Správa Britského parlamentného výboru viní Wigginsa z dopingu

Brit Bradley Wiggins. Foto: TASR/AP

Londýn 5. marca (TASR) - Britský parlamentný výbor vo svojej vyšetrovacej správe uviedol, že cyklista Bradley Wiggins v snahe zvýšiť výkonnosť užíval počas prípravy na Tour de France 2012 zakázanú látku kortikosteroid. Zároveň obvinil tím Sky z prekročenia "etickej čiary" pri presadzovaní nulovej tolerancie v boji proti dopingu.

"Sme presvedčení, že kortikosteroid triamcinolón bol použitý na prípravu Bradleyho Wigginsa a iných pretekárov, ktorí mu mali pomáhať na Tour de France. Táto látka nebola užívaná na liečbu astmy, pre ktorú žiadal tím o udelenie terapeutickej výnimky, ale na zlepšenie pretekárovej sily v pomere k hmotnosti. V priebehu pretekov potom ťažil z vlastností tohto liečiva," uvádza sa v pondelňajšej správe Britského parlamentného výboru.

Wiggins poprel, že "akákoľvek podporná látka bola použitá bez zdravotnej indikácie". Britská antidopingová agentúra (UKAD) už v novembri minulého roka oznámila, že pre nedostatok dôkazov nevznesie voči Wigginsovi žiadne obvinenia, kauza sa však po najnovšom zverejnení správy Britského parlamentného výboru môže znova dostať do stredobodu pozornosti.

Wiggins ukončil svoju kariéru po OH 2016 v Riu de Janeiro, kde skompletizoval zbierku piatich zlatých olympijských medailí. Tridsaťsedemročný rodák z belgického mesta Gent vyhral na Tour de France 2012 dve individuálne etapy a dosiahol celkové prvenstvo. Jeden etapový vavrín má na konte aj z Gira d'Italia 2010. V rokoch 2011 a 2012 vyhral Critérium du Dauphiné, v roku 2012 bol prvý na Paríž-Nice a Tour de Romandie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.