Na Slovensku minulý rok zaregistrovali 372 nových liekov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

Bratislava 5. marca (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal vlani 372 rozhodnutí o registrácií nových liekov. Najčastejšie šlo o lieky na ochorenia centrálnej nervovej sústavy, kardiovaskulárneho systému a urogenitálneho traktu.

Pri 311 liekoch rozhodol ŠÚKL o ich výdaji na lekársky predpis, 55 je voľnopredajných. "Kombinovaný výdaj bol uvedený v šiestich rozhodnutiach o registrácii," povedala TASR hovorkyňa ŠÚKL Alica Štrbavá. Štátny ústav dostal minulý rok 434 žiadostí o registráciu nových liekov.

Pod pojmom registrácia lieku sa rozumie jeho povolenie na uvedenie na trh. Podliehajú jej všetky hromadne vyrábané lieky. Žiadosť o registráciu posudzuje na Slovensku ŠÚKL. V súčasnosti je v SR registrovaných 7100 liekov, z toho 1018 je centralizovaných liekov, teda registrovaných Európskou komisiou.

Nové lieky sa v krajinách Európskej únie registrujú dvomi spôsobmi - registráciou v národných liekových agentúrach a centralizovaným procesom registrácie pod gesciou Európskej liekovej agentúry (EMA), ktoré schvaľuje EK vydaním rozhodnutia o registrácii. EK vlani vydala 90 rozhodnutí o registrácii centralizovaných liekov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.