Kiska, Danko a Fico sa majú zaviazať k upokojeniu situácie v krajine

Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico, prezident SR Andrej Kiska a predseda NR SR Andrej Danko, archívna snímka. Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 9. marca (TASR) - Traja najvyšší ústavní činitelia by sa mali zaviazať, že v rámci svojich právomocí zabezpečia úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania zločinu vraždy novinára a jeho snúbenice aj všetkých súvisiacich trestných činov a verejné protesty občanov nebudú nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia a šíriť okolo nich konšpiračné teórie. Uvádza sa to v návrhu deklarácie, ktorú na piatkovom stretnutí s predsedom NR SR Andrejom Dankom (SNS) a premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) žiada podpísať prezident SR Andrej Kiska.

"Minulý týždeň celé Slovensko šokovala správa o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Sme si plne vedomí, že základom demokratického právneho štátu je sloboda tlače, aktívna občianska spoločnosť, dôvera občanov vo vlastné inštitúcie a schopnosť štátu zabezpečiť spravodlivosť," píše sa v texte.

Traja najvyšší ústavní činitelia tiež majú podpísať, že citlivo vnímajú atmosféru v SR, ktorú tento ohavný čin vyvolal. "Rozumieme neistote, pocitu nedôvery medzi ľuďmi a sme znepokojení z rastúceho napätia v spoločnosti. V súlade s naším ústavným poslaním, úlohou nás, vrcholných predstaviteľov Slovenskej republiky, je čeliť týmto obavám a urobiť všetko potrebné, aby sme vrátili ľuďom pocit dôvery, bezpečia a vzájomnej súdržnosti," pokračuje deklarácia.

Na základe toho majú prezident SR, predseda Národnej rady SR a predseda vlády SR, vyjadriť plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "Zaväzujeme sa, že v rámci svojich právomocí zabezpečíme úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania tohto zločinu aj všetkých súvisiacich trestných činov. Vzájomnou súčinnosťou nevyhnutnou k vyriešeniu aktuálnej politickej krízy prispejeme k upokojeniu atmosféry v Slovenskej republike. Svojimi rozhodnutiami a verejným vystupovaním prispejeme k zníženiu miery nedôvery a nevraživosti, ktorá našu spoločnosť v súčasnosti rozdeľuje," pokračuje text.

Trojica má tiež vyjadriť hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv v SR. "Prejavy nespokojnosti sú bežnou súčasťou života demokratickej spoločnosti a realizáciou základného ústavného práva pokojne sa zhromažďovať. Zaväzujeme sa preto, že ich nebudeme nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia, nebudeme okolo protestov občanov šíriť konšpiračné teórie, ani ich inak dehonestovať," uvádza deklarácia.

Podporiť majú aj nevyhnutné politické rozhodnutia, vrátane vyvodenia politickej zodpovednosti a zásadných personálnych zmien s cieľom znížiť polarizáciu v spoločnosti. "Tak, aby bolo možné vyšetriť a verejnosti presvedčivo vysvetliť dlhodobo neriešené podozrenia o pôsobení organizovaného zločinu v Slovenskej republike, o ktorých informoval vo svojich článkoch aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak. Uznávame, že iba pripravenosť prevziať politickú zodpovednosť a ochota transparentne a otvorene čeliť pochybnostiam verejnosti, sú cestou k obnoveniu dôvery a upokojeniu atmosféry v Slovenskej republike," končí text deklarácie.

Kiska poslal návrh ešte vo štvrtok (8.3.) Dankovi aj Ficovi. Predseda NR SR reagoval, že ho víta. Fico sa verejne nevyjadril, podľa Kiskovho hovorcu však neprišli žiadne pripomienky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.