Británia zvažuje v prípade Skripaľ opatrenia proti Rusku

Príslušníci vojenských síl pracujú na dodávke v anglickom meste Winterslow 12. marca 2018 v súvislosti s vyšetrovaním prípadu otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry, ktorých našli otrávených v anglickom meste Salisbury. Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným centrom v meste Salisbury. Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Polícia prípad vyšetruje ako útok neznámou nervovoparalytickou látkou. Foto: TASR/AP

Londýn 13. marca (TASR) - Britská vláda zvažuje možnosti, ako postupovať v prípade útoku na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije, ku ktorému došlo minulý týždeň v anglickom meste Salisbury a bola pri ňom použitá bojová otravná látka typu novičok ruskej výroby. Informovala o tom agentúra AP.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok v súvislosti s útokom na Skripaľa uviedol, že Rusko požaduje prístup k vzorkám nervovoparalytickej látky, ktorou bol exšpión otrávený, a zároveň dodal, že Rusko s týmto prípadom nemá nič spoločné.

Podľa nemenovaných britských predstaviteľov premiérka Theresa Mayová zvažuje viacero alternatív vrátane ekonomických a politických opatrení, ktoré voči Moskve Británia zavedie, ak do utorňajšej polnoci nevysvetlí, akú úlohu v prípade otravy Skripaľa (66) a jeho dcéry (33) zohrala.

Mayová v pondelok v britskom parlamente povedala, že za útokom na Skripaľa a jeho dcéru s "najväčšou pravdepodobnosťou" stojí Rusko, pričom jeho predstaviteľov vyzvala, aby vysvetlili, ako sa mimoriadne nebezpečná bojová látka typu novičok - vyrábaná v časoch studenej vojny v bývalom Sovietskom zväze - dostala do anglického Salisbury.

K prípadu Skripaľ sa vyjadril aj bývalý britský minister zahraničných vecí David Miliband, ktorý podľa AP Mayovú vyzval, aby hľadala podporu v Európe i v Spojených štátoch.

Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným strediskom v meste Salisbury. Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Vo vážnom stave je aj policajt, ktorý sa im pokúšal pomôcť. Polícia prípad vyšetruje ako útok nervovoparalytickou látkou.

Skripaľa v roku 2006 usvedčili v Rusku zo špionáže pre Britániu. Neskôr mu trest skrátili a v roku 2010 sa v rámci výmeny špiónov dostal na slobodu. Bývalý agent odvtedy žil utiahnutým životom v Salisbury.

Novičok (v preklade "nováčik") je skupina mimoriadne účinných nervovoparalytických bojových prostriedkov, ktoré v 70.-80. rokoch vyvinuli v bývalom Sovietskom zväze. Podľa britského experta Thomasa Moora sú látky skupiny novičok jednými z najúčinnejších, aké kedy vznikli. Sú údajne desaťkrát účinnejšie než látka VX, ktorou bol na letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur vlani vo februári usmrtený brat severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.