Maďarský analytik: Krajiny V4 začali navršovať výdavky na obranu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Branislav Račko

Budapešť 28. marca (TASR) - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) začali navršovať rozpočet na obranu, konštatoval v stredu bezpečnostný analytik József Horváth v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

Expert podotkol, že očakávaním NATO je, aby členské krajiny Aliancie zvýšili svoje výdavky na dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP). "Z tohto hľadiska je spomedzi krajín V4 na tom najlepšie Poľsko, ktoré už dosiahlo požadovanú mieru výdavkov na obranu," dodal Horváth.

V Maďarsku podľa jeho slov je dôležité, že sa začal systematický program rozvoja, ktorý podporujú aj vojaci a na základe neho môže v dohľadnom čase vzniknúť armáda schopná ochrániť krajinu.

"Región strednej Európy možno označiť za stabilný, avšak z dôvodu zhoršenia vzťahov NATO s Ruskom nie je možné zrušiť armády, ale naopak, treba ich rozvíjať," uzavrel Horváth.

Na potrebe jednotných postojov a silnej vzájomnej regionálnej spolupráce sa zhodli v utorok v Budapešti ministri obrany krajín V4, ktorí sa v stredu stretnú aj s rezortnými partnermi krajín Stredoeurópskej obrannej spolupráce (CEDC).

spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.