Nový zákon o rybárstve má prispieť k ochrane vôd aj zdravia rybárov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 20. apríla (TASR) - Po vyše 15 rokoch sa má rybárstvo na Slovensku riadiť novou modernou legislatívou. Vláda v piatok schválila návrh nového zákona o rybárstve. Envirorezort, z ktorého dielne pochádza, si od neho okrem aktualizácie zastaraného právneho rámca sľubuje lepšiu ochranu vôd.

Nová legislatíva preto zakazuje používanie chemicky upravovaných návnad vo vodných tokoch v blízkosti zdrojov pitnej vody alebo umožňuje odobrať revír správcom, ktorí legislatívu opakovanie porušia. Na príprave envirorezort spolupracoval s rybármi.

Envirorezort si od zákona zároveň sľubuje lepšiu ochranu zdravia samotných rybárov. Umožňuje ministerstvu efektívnejšiu spoluprácu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR. "V prípade, že by veterinári objavili prekročenie limitných hodnôt chemických látok v rybách, obratom bude vydaný zákaz konzumácie rýb ulovených v danej oblasti," vysvetľuje sa v materiáli. Rybári sa o tom dozvedia prostredníctvom rybárskych poriadkov a informačných tabúľ.

Zákon zakazuje aj lovné praktiky, ktoré sú pri niektorých druhoch rýb ako pstruhy, hlavátka a zubáč rybárskou obcou považované za neetické. "Tieto opatrenia síce poctivá rybárska obec rešpektuje, no, bohužiaľ, bolo nutné ich zaradiť aj do legislatívy," povedal šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd).

Nový zákon upravuje aj pravidlá organizácie rybárskych pretekov. V súčasnosti podľa ministerstva nebolo možné zaistiť adekvátne podmienky, vymedziť priestor a zaistiť plynulý chod takýchto podujatí. Zavádza preto pojmy ako začiatok lovu, prerušenie lovu, ukončenie lovu, miesto lovu, osvetlenie miesta lovu a rybársky čln. Práve ich nedostatočnú alebo žiadnu definícia považuje rezort za dôvod ťažkostí pri odhaľovaní porušovania platnej legislatívy.

Návrh nového zákona musí ešte prerokovať parlament, odobriť ho musí aj prezident. Jeho účinnosť sa predpokladá od januára 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.