Písomné diela sa stanú dostupnejšie pre osoby s poruchami čítania

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 18. apríla (TASR) – Knihy, vrátane tých v audio podobe, ale aj noviny a časopisy, sa stanú dostupnejšie i pre tých, ktorí v dôsledku zrakového či iného problému trpia poruchou čítania. Umožní to novela Autorského zákona, ktorej návrh v piatok schválila vláda.

Rezort kultúry pripomína, že legislatívna zmena je transpozíciou smernice Európskeho parlamentu (EP) a Rady Európskej únie (EÚ), odvodenej od Marakéšskej zmluvy o povolených spôsoboch použitia diel s autorskou ochranou v prospech nevidiacich, slabozrakých či ďalších postihnutých inou poruchou čítania. Cieľom prekladaného návrhu je vo forme výnimky v zákone umožniť osobám, ale aj neziskovým inštitúciám (knižnica, archív, škola) vytvárať kópie určené výhradne pre vlastnú potrebu osoby či osôb s poruchou čítania v im prístupnej forme. "Súčasne návrh zákona reguluje aj obeh a výmenu rozmnoženín diel a iných predmetov ochrany v prístupných formátoch na vnútornom trhu Európskej únie, ako aj na medzinárodnej úrovni," informuje ministerstvo kultúry v predkladacej správe.

Návrhom novely autorského zákona sa tiež ruší správny poplatok za zápis do zoznamu periodickej tlače a za zápis zmeny v zozname periodickej tlače pri zmene vydavateľa alebo názvu periodickej tlače. Novelizovaný zákon má platiť od 11. októbra 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.