I.Konrad: Smart City riešenia prispievajú k znižovaniu uhlíkovej stopy

Ingrid Konrad, archívna snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 21. apríla (TASR) – Smart City riešenia nepomôžu vyriešiť dopravný problém Bratislavy, prispievajú však k tomu, aby sa znižovala uhlíková stopa. Poukázala na to hlavná architektka mesta Bratislava Ingrid Konrad s tým, že inteligentné riešenia sú budúcnosťou miest.

"Keď sa riadime naším osobným životom, tak tiež sa snažíme nájsť tie inteligentné riešenia, tie najrozumnejšie, ktoré nám prinesú najlepšie efekty pre náš súkromný život, a takisto to je aj v živote mesta," priblížila Konrad.

Takéto riešenia podľa nej zahŕňajú čipy pri hľadaní parkovacích miest, informačný systém o príchode prostriedkov mestskej hromadnej dopravy či wifi v električkách a trolejbusoch. "Všetky tieto inteligentné riešenia prispievajú k tomu, aby sa znižovala uhlíková stopa, aby autá nemuseli krúžiť, aby skôr zaparkovali, a tak ďalej," dodala s tým, že dokážu eliminovať negatívny vplyv dopravy na mesto. Nemyslí si však, že tieto riešenia pomôžu vyriešiť dopravný problém Bratislavy. Základné dopravné riešenie podľa nej spočíva v urbanisticko-dopravnej koncepcii, ktorá by sa mala dotiahnuť.

Samospráva podľa nej zohráva v uplatňovaní inteligentných riešení významnú úlohu. "Musíme mať dáta, a to je práve ten kameň úrazu, že my tie dáta musíme zhromažďovať, spracovať, čiže samospráva dostáva ako keby inú rolu tieto dáta otvárať a určite sa nájdu technické a technologické možnosti, kde s týmito dátami rôzne firmy vedia urobiť benefity pre toto mesto," vysvetlila Konrad. Zároveň doplnila, že dát, ktoré vie mesto otvoriť občanom alebo firmám, je relatívne málo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.