SaS chce regionálne školstvo financovať z kapitoly rezortu školstva

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 8. mája (TASR) - Regionálne školstvo by malo byť financované výlučne z kapitoly ministerstva školstva, ako tomu bolo do roku 2013. Myslí si to opozičná SaS, ktorá navrhuje návrat k spôsobu financovania spred roka 2013. Zmenu chcú poslanci Branislav Gröhling, Jozef Rajtár a Lucia Ďuriš Nicholsonová presadiť na májovej schôdzi Národnej rady SR novelizáciou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Pripomínajú, že k zmene financovania regionálneho školstva došlo v rámci projektu ESO (Efektívna Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). „Financovanie škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom bol do tejto doby vtedajší krajský školský úrad, prešlo spod kapitoly ministerstva školstva pod kapitolu ministerstva vnútra," uvádzajú poslanci, podľa ktorých sa takéto financovanie javí ako neprehľadné a nesystematické.

„Prax po necelých piatich rokoch od zavedenia systému financovania z dvoch zdrojov, kapitoly ministerstva školstva a ministerstva vnútra, ukazuje, že tok finančných prostriedkov plynúci predovšetkým z ministerstva vnútra je náročné odsledovať," tvrdia liberáli, ktorí to chcú zmeniť novelou zákona. „Účelom návrhu zákona je vrátiť sa do stavu pred rokom 2013, kedy bolo regionálne školstvo financované výlučne z kapitoly ministerstva školstva," vysvetľujú.

Zjednotenie financovania by podľa SaS malo prispieť k transparentnosti, prehľadnosti a efektívnosti financovania školstva. „Zároveň sa navrhuje obnoviť existenciu krajských školských úradov ako rozpočtových organizácií ministerstva školstva a vrátiť im kompetencie na úseku školstva," dopĺňajú poslanci SaS. Navrhujú, aby novela zákona bola v prípade schválenia účinná od 1. septembra 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.