V Maďarsku sa začala sa ustanovujúca schôdza parlamentu

Prezident János Áder otvoril v Budapešti v utorok ustanovujúcu schôdzu maďarského Národného zhromaždenia. Foto: TASR/AP

Budapešť 8. mája (TASR) - Poslanci maďarského Národného zhromaždenia zložili v utorok predpoludním pred historickými vlajkami poslanecký sľub. Vznikol tak nový parlament a mandát vlády vzniknutej v roku 2014 zanikol.

Prezident János Áder v následnom prejave zdôraznil, že výsledky volieb musí akceptovať každý, pretože to je základným princípom demokracie.

Legitimita novej vlády, ktorá po voľbách vznikne, je podľa jeho slov nespochybniteľná. Vzhľadom na vysokú volebnú účasť silný mandát vlády i parlamentu uznali aj lídri strán, ktoré sa teraz pripravujú na opozičnú úlohu, dodal.

Áder odporučil poslancom, aby za premiéra zvolili opäť predsedu Fideszu Viktora Orbána.

Schôdzu zákonodarného zboru sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.

Poslanci frakcie opozičného bloku Maďarská socialistická strana (MSZP) a Dialóg (Párbeszéd) zložili poslanecký sľub ešte pred ustanovujúcou schôdzou pri pomníku Maďarskej republiky v XIII. budapeštianskom obvode.

"Chceme, aby štvrtá Maďarská republika bola opäť domovom slobodných a rovnocenných občanov," vyhlásil kandidát bloku na post premiéra Gergely Karácsony, podľa ktorého sa poslanci tejto frakcie budú v parlamente vlády každý deň pýtať, čo urobila, aby Maďarsko bolo spoločnou vlasťou všetkých jej občanov.

V pondelok večer vytvorili protivládni demonštranti živú reťaz okolo budovy parlamentu. Kovové zábrany, ktoré avizovala parlamentná stráž a ktoré chceli poslanci za ultrapravicový Jobbik rozobrať, napokon nepostavili. Širšie okolie zákonodarného zboru obkolesil kordón policajtov. V okolitých uliciach boli nastúpené jednotky zásahovej polície.

Na ulici Alkotmány oproti parlamentu sa v utorok dopoludnia zhromaždila menšia skupina protestujúcich s maďarskými vlajkami a vlajkami Európskej únie. Počas dňa avizovalo niekoľko zoskupení protivládne demonštrácie, najväčšia z nich sa začne o 18.00 h na Kossuthovom námestí.

Vládny blok Fidesz-KDNP získal v aprílových voľbách 133 mandátov v 199-člennom parlamente. Jobbik obsadí 26 poslaneckých kresiel, blok MSZP - Dialóg (Párbeszéd) 20, DK deväť a Politika môže byť iná (LMP) osem kresiel. Zvyšné tri poslanecké miesta v Národnom zhromaždení obsadí jeden nezávislý poslanec, jeden poslanec za stranu Spolu (Együtt) a zástupca nemeckej menšiny v Maďarsku.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.