Pakistan si pamätnou mincou uctil lekárku za jej boj proti lepre

Ľudia zapaľujú sviečky na počesť zosnulej Ruth Pfauovej, lekárke, ktorá svoj život zasvätila pomoci malomocným v Pakistane. Foto: TASR/AP

Islamabad 9. mája (TASR) - Pakistan predstavil pamätnú mincu na počesť Ruth Pfauovej, v Nemecku narodenej lekárky a mníšky, ktorá venovala život boju proti lepre (malomocenstvu). Nazývajú ju aj pakistanská Matka Tereza.

Minca z medi a niklu s podobou Dr. Pfauovej má hodnotu 50 rupií (0,45 USD) a váži 13,5 gramu. Verejnosti v celej krajine bude dostupná od stredy, napísala vo vyhlásení pakistanská centrálna banka.

"Vďaka jej úsiliu sa Pakistan stal prvou krajinou v regióne, ktorá dostala túto chorobu pod kontrolu. Nemáme dosť ocenení ani uznania, aby sme jej mohli splatiť všetku tú výnimočnú službu v prospech našej krajiny," uviedol guvernér Štátnej banky Pakistanu Tárik Badžva na adresu Pfauovej.

Pfauovú, ktorá zomrela vlani v auguste vo veku 87 rokov, si už jej adoptívna krajina uctila poštovou známkou a usporiadala jej tiež štátny pohreb. Jej súkromné izby v Centre Márie Adelaidy Savojskej pre liečbu lepry v meste Karáči zmenili na múzeum, informovala v stredu agentúra DPA.

Mníška z rehole Sestier Nepoškvrneného Srdca Panny Márie strávila v Pakistane takmer 60 rokov. Ľudí trpiacich malomocenstvom stretla prvýkrát ešte ako mladá lekárka v chatrči v ošarpanej štvrti Karáči.

Z chatrče sa neskôr stala nemocnica financovaná z darov z Nemecka a zvyšku Európy.

Lepra je infekčná choroba, ktorú vyvoláva baktéria príbuzná pôvodcovi tuberkulózy. Baktérie spôsobujú chronickú infekciu a napadajú periférne nervy, horné dýchacie cesty a chladnejšie oblasti tela, hlavne kožu a sliznice. Pôvodne grécke slovo "leprá" označuje chorobu, pri ktorej sa odlupuje koža. Choroba často prebieha bez príznakov. Ničí ľudský imunitný systém a spôsobuje tiež znetvoreniny na končatinách a na tvári (tzv. "levia tvár").

Pakistan vydal dosiaľ pamätné mince na počesť iba štyroch ľudí: zakladateľa štátu Muhammada Alího Džinnáha; národného básnika a filozofa Allamu Muhammada Ikbála; Džinnáhovej mladšej sestry a političky Fátimy Džinnáhovej a filantropa Abda as-Sattára Edhího.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.