Poslanci odmietli súbor sociálnych noviel Simony Petrík

Simona Petrík, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 20. júna (TASR) - Podmienky nároku na daňový bonus pre živnostníkov sa meniť nebudú. Taktiež sa nezavedie dobrovoľné pripoistenie na nemocenské poistenie. Parlament totiž odmietol súbor sociálnych noviel od nezaradenej poslankyne Simony Petrík, v ktorých navrhovala tieto zmeny.

Prvou novelou zákona o dani z príjmov chcela upraviť postavenie samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí sú rodičmi a nemôžu na svoje deti poberať daňový bonus. Navrhovala vypustiť zo zákona tie ustanovenia, kvôli ktorým nemá živnostník naň nárok napriek dosiahnutiu zdaniteľných príjmov.

V druhom návrhu zákona o sociálnom poistení navrhovala zase umožniť SZČO a zamestnancom s minimálnymi alebo nízkymi vymeriavacími základmi na nemocenské poistenie, aby sa mohli dobrovoľne pripoistiť na nemocenské poistenie a pripraviť sa tak lepšie na výpadok príjmu počas materskej dovolenky alebo pracovnej neschopnosti. V súčasnosti majú totiž títo ľudia nízke nemocenské dávky, tento stav má podľa Petrík negatívny vplyv najmä na rodiny s malými deťmi. "Mohli by sme zahodiť politické tričká a pozrieť sa na to, do akej miery sú zákony pre ľudí prospešné," apelovala na poslancov v parlamente Petrík.

V ďalšej novele zákona o sociálnom poistení navrhovala zavedenie možnosti zdieľaného ošetrovania člena rodiny medzi dve osoby, ktoré spolu žijú v jednej domácnosti. Ide o tzv. poberanie OČR. Zostáva tak v platnosti znenie zákona, ktoré ukladá možnosť vyplatenia ošetrovného zo Sociálnej poisťovne len jednej osobe v tom istom prípade. "Rozdelenie doby ošetrovania medzi viacerých členov rodiny by prinieslo viac možností zladenia rodinného a pracovného života. Matka s otcom by sa mohli dohodnúť na prestriedaní napríklad po dvoch dňoch, a ani jeden z nich by nebol ukrátený na svojom nároku," vysvetlila zámer novely Petrík.

Poslankyňa chcela zaviesť aj dávku otcovskej popôrodnej starostlivosti do systému nemocenského poistenia. "Účelom otcovského je primárne posilnenie väzby medzi dieťaťom, matkou a otcom v tesnom období po narodení dieťaťa. Otec je po narodení dieťaťa nezastupiteľný pri starostlivosti o staršie deti počas pobytu manželky v pôrodnici," priblížila Petrík.

Parlament odmietol aj jej novelu zákona o rodičovskom príspevku, ktorou chcela zaviesť jeho flexibilné poberanie. Výška mesačne vyplácaného rodičovského príspevku by závisela od počtu mesiacov, za ktorý sa ho rodič rozhodne vyčerpať. "Celkovú sumu 6396 eur, ktorú by rodič získal za celú dobu poberania rodičovského príspevku, by bolo možné vybrať aj skôr ako dieťa dosiahne tri roky veku," priblížila Petrík. Dolnou hranicou výberu rodičovského príspevku mali byť dva roky veku dieťaťa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.