O zmene exekučnej zrážky dostane dotyčný písomné vyrozumenie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 4. júla (TASR) - Od 1. júla 2018 sa mení výška životného minima zo 199,48 eura na 205,07 eura mesačne. Súčasne s tým sa upraví dôchodcom, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) exekvuje časť dôchodku, výška poberaného dôchodku, pretože sa upraví minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať.

O tejto zmene dostane každý dôchodca, ktorého dôchodok podlieha exekúcii, písomnú informáciu. Písomné oznámenie, ktoré dostane od SP v priebehu augusta, okrem iného obsahuje dátum, od ktorého prvýkrát dostane dôchodok vyplatený vo vyššej sume, a tiež predpokladaný dátum ukončenia zrážok z dôchodku.

Minimum, ktoré musí dôchodcovi s exekúciou ostať, je 100 % sumy životného minima, teda 205,07 eura mesačne. Základná suma pre každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, je 50 % sumy životného minima, teda od júla je to 102,53 eura mesačne. Osobitne je stanovená základná suma vtedy, ak je pohľadávkou, v prospech ktorej sa zrážky vykonávajú, výživné na maloleté dieťa.

Po zmene sumy životného minima poisťovňa vykoná zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v mesiaci august 2018, pričom dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré im boli za mesiac júl 2018 zrazené navyše.

TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.