Baláž: Krajiny SVE dostali od Číny viac sľubov ako hotových projektov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 5. júla (TASR) - Formát 16+1 má stále priestor pre rozvoj, pretože Čína potrebuje investovať a krajinám strednej a východnej Európy (SVE) chýba kapitál. Sklamaním však je, že každoročné summity vyprodukovali doteraz viac sľubov ako zrealizovaných projektov. Pre TASR to v súvislosti s nadchádzajúcim summitom 16 krajín SVE s Čínou v Sofii povedal Peter Baláž z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

„Čína nestráca tieto krajiny zo zreteľu preto, lebo má vypracovanú celostnú stratégiu, ktorá vykrýva z hľadiska intenzity ekonomických záujmov Číny v rámci Európy aj toto zoskupenie. Vidí tam priestor pre svoje investície a na druhej strane tieto krajiny sú kapitálovo podvyživené. To znamená, že očakávajú, že miera príchodu zahraničných investícií z Číny bude vyššia alebo aspoň taká plánovaná, ako sa hovorilo pred rokmi, keď začínal tento summit aktívne fungovať,“ konštatoval Baláž s tým, že práve realizácia čínskych investícií je kameň úrazu, pretože veľká časť projektov stále ostáva len na papieri.

„Čína v poslednom období vyhľadáva vysoké technológie a výrobky s vyššou pridanou hodnotou, prípadne akvizície firiem, ktoré majú generovaný aj takýto trh. Stredná a východná Európa v tomto smere nemá čo ponúknuť. Vytvára akurát určitú pracovnú a spotrebiteľskú rezervu. Až na Poľsko, Srbsko a Rumunsko ide o krajiny, ktoré v konečnom dôsledku nie sú pre záujmy čínskych firiem a čínskej administratívy dominantné,“ vysvetlil Baláž.

Poľsko, Rumunsko a Srbsko majú pre Čínu význam aj v rámci budovania novej Hodvábnej cesty, ktorá je podľa Baláža dokončená po hranice s Iránom. „Čína si je dnes vedomá, že potrebuje byť čo najmenej závislá na transporte obrovského objemu tovaru do USA. Je to pre nich riskantné aj pre rastúce obchodné bariéry pod taktovkou administratívy Donalda Trumpa. Hodvábna cesta preto znamená aj pre krajiny SVE nový operačný priestor,“ dodal Baláž.

Summit krajín formátu 16+1 bude 6.-7.júla v Sofii. Členmi SVE16 sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.