Ministerstvo školstva pokračuje v zabezpečovaní učebníc pre školy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 7. júla (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR aj počas letných prázdnin pokračuje v zabezpečovaní učebníc pre školy na nasledujúci školský rok. Tie požadujú na školský rok 2018/2019 nákup a distribúciu približne 2,6 milióna kusov, v súčasnosti je pre žiakov pripravených zhruba 1,5 milióna kusov učebníc, čo predstavuje 58-percentnú mieru zabezpečenia požiadaviek škôl.

"Ide pritom o reedície, ale aj nové učebnice, ako je Prírodoveda pre 3. ročník základných škôl (ZŠ), Prírodoveda pre 4. ročník, Vlastiveda pre 3. a 4. ročník, vrátane metodických príručiek. Súčasťou tohto balíka sú taktiež učebnice pre 4. a 8. ročník základných škôl aktualizované podľa inovovaného Štátneho vzdelávacieho programu v náklade pre celý populačný ročník," TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva. Na nákup reedícií a nových titulov poskytlo ministerstvo školstva v tomto roku okolo 6,8 milióna eur. Okrem toho v septembri plánuje zabezpečiť nákup ďalších reedícií za asi 1,1 milióna eur.  

Ďalšie finančné prostriedky poslal rezort školám na nákup Prvouky pre 2. ročník ZŠ (201.642 eur) a taktiež na učebnice cudzích jazykov (1.332.120 eur), ktoré si školy nakupujú podľa vlastného výberu.

Proces zabezpečovania učebníc pre školy pokračuje v týchto mesiacoch aj vyhlásením verejných obstarávaní na zabezpečenie nových chýbajúcich učebníc v súlade s inovovaným Štátnym vzdelávacím programom. V júli to je výberové konanie na Prvouku pre 2. ročník ZŠ a Matematiku pre 1. až 4. ročník ZŠ spolu s maďarským prekladom pre obe učebnice. V auguste je naplánované výberové konanie na učebnicu Geografie pre 1. až 3. ročník gymnázia so štvorročným a päťročným štúdiom a 5. až 7. ročník gymnázia s osemročným štúdiom, Geografiu pre 5. až 9. ročník ZŠ a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom, ale aj Matematiku pre 5. až 9. ročník ZŠ a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom, taktiež s maďarským prekladom.

"Vyhlásenie súťaže na učebnice Pracovné vyučovanie pre 3. a 4. ročník ZŠ, Slovenský jazyk pre 5. až 9. ročník ZŠ a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom, na učebnicu Technika pre 5. až 9. ročník ZŠ a Ekonomika domácnosti pre 5. až 9. ročník ZŠ je naplánované na september," uviedol rezort školstva.

V tomto roku boli na učebnice v štátnom rozpočte dodatočne vyčlenené ďalšie štyri milióny eur, a tak sa celková suma na tento účel zvýšila na 10 miliónov eur. Finančné prostriedky slúžia na celý proces zabezpečenia učebníc – od reedícií, cez nové učebnice, príspevky na učebnice cudzích jazykov až po distribúciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.