Poetka Liou Sia odcestovala na liečenie do Nemecka

Na archívnej snímke ľudia kladú kvety pred obrovskú fotografiu čínskeho disidenta a nositeľa Nobelovej ceny mieru Liou Siao-pa v nórskej metropole Oslo, ktorý zomrel vo štvrtok 13. júla 2017 vo veku 61 rokov. Foto: TASR/AP

Peking 10. júla (TASR) - Liou Sia, vdova po čínskom nositeľovi Nobelovej ceny za mier Liou Siao-poovi, odcestovala po ôsmich rokoch domáceho väzenia z Číny do Európy. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na Liouovho brata Liou Chueja.

"(Moja) Sestra práve na poludnie odišla z Pekingu do Európy, aby začala svoj nový život. Vďaka každému, kto jej niekoľko rokov pomáhal a staral sa o ňu. Dúfam, že odteraz bude jej život pokojný a šťastný," napísal Liou Chuej na jednej zo sociálnych sietí.

Čínsky novinár Kao Jü pre AP povedal, že Liou Sia má namierené do Berlína.

Čínska vláda v utorok potvrdila, že vdova po nositeľovi Nobelovej ceny za mier Liou Siao-poovi odišla do Nemecka. Uviedla to agentúra AP.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing bez uvedenia ďalších podrobností spresnila, že Liou Sia odcestovala "na liečenie z vlastnej vôle".

Vlády západných krajín a aktivisti už pred rokmi vyzývali Čínu na prepustenie poetky Liou Sia s tým, že nikdy nebola obžalovaná zo žiadneho zločinu. Čínske úrady na ňu uvalili domácu väzbu v roku 2010, len niekoľko dní po tom, čo Nobelov výbor udelil jej manželovi Nobelovu cenu za mier, čo rozhnevalo čínsku vládu.

Liou Siao-po bol v tom čase vo väzení. Vlani v júli zomrel vo väzbe na rakovinu pečene, čo vyvolalo nové výzvy na prepustenie jeho vdovy z domáceho väzenia.

Čína odsúdila Liou-Siao-poa v roku 2009 na 11 rokov väzenia za podnecovanie na zvrhnutie štátnej moci, keď pomohol napísať manifest, ktorý vyzýva na politickú a ekonomickú liberalizáciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.