Európske firmy chcú presmerovať tovarové toky a vyhnúť sa clám v USA

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Peking 10. júla (TASR) - Európske firmy, ktoré vyvážajú tovar z Číny, sú nútené meniť globálne tovarové toky. Cieľom je vyhnúť sa americkým dovozným clám. Uviedla to v utorok Obchodná komora Európskej únie v Číne.

Ako uviedol predseda komory Mats Harborn, zvýšené clá výrazne ovplyvňujú firmy, ktoré sú závislé od presunu komponentov a finálnych produktov cez jednotlivé krajiny. "Spoločnosti sa preto snažia zmeniť dodávateľské reťazce tak, aby tovar určený do USA neprechádzal cez Čínu," citovala agentúra AP slová Harborna na tlačovej konferencii v Pekingu.

Spojené štáty zaviedli od 6. júla dovozné clá vo výške 25 % na čínske produkty v hodnote 34 miliárd USD (28,84 miliardy eur). Ide najmä o elektroniku, zdravotnícke zariadenia, ale aj iné technologické výrobky a clá sa týkajú okrem čínskych firiem aj európskych a amerických spoločností produkujúcich v Číne.

Európske vlády krok amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizovali, zároveň ale odmietli návrhy Číny, aby sa v obchodnom spore postavili spoločne proti USA. "Clá sú nebezpečný a veľmi neohrabaný spôsob riešenia sporov," povedal Harborn, ktorý dodal, že lepšou formou riešenia problémov vo vzájomnom obchode sú rokovania.

(1 EUR = 1,1789 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.