Vlani neprerušili dodávky primárnych energetických surovín do SR

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bratislava 7. augusta (TASR) - Vlani nenastalo žiadne prerušenie dodávok primárnych energetických surovín, ako sú uhlie, ropa, zemný plyn a jadrové palivo do SR. Taktiež sa neprerušilo zásobovanie konečnými energiami, ako sú elektrina, teplo a pohonné látky. Vyplýva to zo Správy o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2017, ktorú do pripomienkového konania predložil Úrad vlády (ÚV) SR.

Domáca ťažba hnedého uhlia a lignitu v minulom roku podľa správy pokrývala 75 % domácej spotreby. "Čierne uhlie sa na území SR neťaží, preto sa celý potrebný objem dováža. Spotreba surovej ropy SR je pokrývaná vo výške 99 % dovozom z Ruskej federácie a spotreba zemného plynu na približne 98 %," spresnil ÚV SR.

Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov udržuje Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, pričom tieto zásoby sú evidované na 90 dní aktuálne podľa priemerného denného čistého dovozu.

Projekty zvyšujúce bezpečnosť dodávok ropy do SR a do regiónu strednej a východnej Európy sa zameriavajú najmä na diverzifikáciu zdrojov a trás. Aktuálne ide o projekt prepojenia Bratislava-Schwechat.

Prepravná plynárenská sieť je vzájomne prepojená so sieťami susedných krajín – Ukrajinou, Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom. Príprava prepojenia SR a Poľska pokračuje v zmysle vzájomných dohôd príslušných prevádzkovateľov. Spoločnosť Eustream, a.s., predstavila projekt plynovodu Eastring, ktorý má zabezpečiť fyzické prepojenie krajín Balkánu a plynárenských uzlov v západnej Európe.

"Elektrizačná prenosová sústava fungovala v štandardnom režime bez porúch významného charakteru. Z dôvodu zvýšenia prevádzkovej bezpečnosti prenosovej sústavy SR sa pokračovalo v realizácii investičných projektov medzištátneho významu, konkrétne vedenia 2x400 kV Gabčíkovo – Gönyű (Maďarsko) - Veľký Ďur a vedenia 2x400 kV Rimavská Sobota – Sajóivánka (Maďarsko)," priblížil ÚV SR.

Z hľadiska energetickej bezpečnosti z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) zohrávajú podľa správy kľúčovú rolu najmä veľké vodné elektrárne s akumulačným objemom poskytujúce podporné služby pre elektrizačnú sústavu SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.