Zaríf: Rozhovory s USA sú možné, ale bez jasnej agendy zbytočné

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Teherán 8. augusta (TASR) - Možnosť rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Iránom nepredstavuje tabu, ale pre Teherán by boli bez jasnej agendy zbytočné. Vyhlásil to v stredu iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

"Nechceme, aby boli rozhovory tabu, ale museli by viesť k výsledkom a nemali by byť mrhaním času," povedal v rozhovore pre iránsku tlačovú agentúru ISNA.

Podľa Zarífa Irán nikdy nezamietol politické rokovania - dokonca ani s USA -, ale vždy ich pripravoval vopred s jasnou agendou a s očakávaním jasných výsledkov. "Mali by sme všetko presne preskúmať a racionálne sa rozhodnúť na základe našich národných záujmov," uviedol šéf iránskej diplomacie.

Spojené štáty obnovili v utorok sankcie voči Iránu, pričom prezident Donald Trump sa snaží zvýšiť tlak na Teherán po tom, ako Washington jednostranne odstúpil od jadrovej dohody s Iránom.

Trump sa minulý týždeň vyslovil, že je ochotný stretnúť sa s iránskym vedením vrátane prezidenta Hasana Rúháního, a to kedykoľvek a bez predbežných podmienok.

Podľa Trumpa bola medzinárodná dohoda z roku 2015 o zmrazení iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií "príšernou, jednostrannou dohodou". Šéf Bieleho domu požaduje vznik "rozumnej" jadrovej dohody a odmieta "míňať papier" na dohodu podobnú tej predchádzajúcej. Ako presne by mala nová dohoda vyzerať, však Trump nepovedal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.