Prieskum: Zmenu názvu krajiny podporuje 41,5 percenta Macedóncov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Skopje 8. augusta (TASR) - Dohoda o zmene názvu Macedónska, dosiahnutá medzi Skopje a Aténami v júni, v súčasnosti podporuje 41,5 percenta občanov tejto krajiny, nesúhlasí s ňou 35,1 percenta Macedóncov. Vyplýva to z prieskumu uskutočneného v poslednom júlovom týždni agentúrou M-prospekt, ktorého výsledky zverejnili v stredu macedónske médiá.

Príslušného referenda, ktoré je naplánované na 30. septembra, sa chce podľa prieskumu zúčastniť 66,4 percenta občanov. Plebiscit mieni bojkotovať 19,8 percenta respondentov a ďalších 11,9 percenta je stále nerozhodnutých.

Ide o prvý prieskum tohto druhu od podpísania dohody. Agentúra M-prospekt však nezverejnila informácie o počte respondentov ani štatistickej odchýlke.

Na základe dohody medzi Skopje a Aténami nahradí súčasný oficiálny názov Macedónska (Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko) nový - Republika Severné Macedónsko. Grécko na oplátku odblokovalo úsilie svojho suseda o vstup do NATO a EÚ.

Ak občania Macedónska dohodu v nezáväznom plebiscite odmietnu, budú nasledovať predčasné voľby. Zmena názvu si vyžiada aj novelizáciu ústavy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.