Imrán Chán vyzval na dôveryhodnejšie vzťahy s USA

Imrán Chán, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Islamabad 9. augusta (TASR) - Víťaz nedávnych pakistanských parlamentných volieb Imrán Chán vyzval na "dôveryhodnejšie" vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré sa naštrbili po amerických obvineniach, že Pakistan pomáha islamistickým povstalcom viesť vojnu v Afganistane. Islamabad takéto obvinenia popiera, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters.

Chán, ktorý by mal budúci týždeň zložiť prísahu ako premiér, sa v stredu stretol s americkým úradujúcim veľvyslancom v Pakistane Johnom F. Hooverom a uviedol, že výkyvy vo vzťahoch viedli k "deficitu dôvery".

Chánova strana Pakistanské hnutie za spravodlivosť (PTI) ďalej informovala, že s americkým veľvyslancom tiež diskutoval o Afganistane a zdôraznil, že skôr než ďalšie boje je potrebné politické riešenie.

"(Moja strana) chce vybudovať vzťah so Spojenými štátmi založený na dôvere a vzájomnom rešpekte a preto sa naša vláda bude snažiť, aby bol tento vzťah vyváženejší a dôveryhodnejší," uviedol Chán a dodal, že diplomatické vzťahy medzi oboma krajinami je nutné "transformovať".

Washington pozastavil Pakistanu pomoc v oblasti bezpečnosti a americký prezident Donald Trump obvinil Pakistan, že poskytuje útočisko teroristom. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti v januári povedal, že Spojené štáty v priebehu posledných 15 rokov poskytli "ľahkovážne" Pakistanu pomoc vo výške 33 miliárd dolárov, za ktoré Washington okrem "lží a klamstiev" nič nedostal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.