Turecká kríza spôsobila oslabenie akcií cestovných kancelárií

Akcia nízkonákladových aerolínií Easyjet, ktoré ponúkajú viacero letov do Turecka, takisto oslabila o vyše 1 %. Foto: TASR/AP

Londýn 13. augusta (TASR) - Obavy z tureckej krízy v pondelok spôsobili výpredaj akcií titulov z turistického odvetvia. Akcie cestových kancelárií operujúcich v Turecku výrazne oslabili.

Akcia Tui na londýnskej burze stratila približne 3,5 %, akcia Thomas Cook klesla o 1,5 %. Akcia nízkonákladových aerolínií Easyjet, ktoré ponúkajú viacero letov do Turecka, takisto oslabila o vyše 1 %.

Prudké znehodnotenie líry je síce principiálne pozitívne pre turistov, keďže sa zvyšuje ich kúpna sila v krajine, uviedol Neil Wilson z Markets.com. Avšak nad tým prevažuje strach z ekonomického kolapsu Turecka.

Obavy v súvislosti s pádom líry podľa Wilsona znížili rizikový apetít európskych investorov. Ak totiž kríza zasiahne aj ďalšie rozvíjajúce sa ekonomiky, spomalí to rast svetovej ekonomiky, čo sa najviac dotkne Európy, dodal Wilson.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.