Novorodenecké oddelenie v Krompachoch dostalo háčkované chobotničky

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Krompachy 25. augusta (TASR) - Bábätká na novorodeneckom oddelení v Krompachoch majú od augusta k dispozícii nové hračky - háčkované chobotničky. Sú vyrobené zo stopercentnej bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je zabezpečená ich hygienická neškodnosť. Za krompašskú nemocnicu o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Agel SK Alžbeta Sivá.

Projekt Chobotničky pre srdiečkové detičky, ktorý sa podľa jej slov na Slovensku postupne dostáva do povedomia zdravotníckej aj širšej verejnosti, podporili dobrovoľníci z celej krajiny. "V zahraničí už zdravotníci odsledovali dopad na predčasne narodené deti, a to že zaznamenali u nich pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie, vyššiu hladinu kyslíka v krvi. Navyše sa začínajú chobotničky používať aj pre seniorov v domovoch dôchodcov," uviedla Sivá.

"Chobotničky patria do rúk predovšetkým predčasne narodeným bábätkám. Takýto novorodenci sú zväčša odkázaní na pomoc medicínskych prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. U novorodencov pozorujeme pretrvávajúci silný úchopový reflex a hrozí tak náhodné vytiahnutie hadičiek z tela bábätka. Pravdou však je, že chobotničky upokojujú všetky bábätká," povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

Chobotničky sa podľa Sivej páčia nielen mamičkám, oteckom a priateľom malých detí, ale aj zdravotníkom. Podobne ako rodičia oceňujú ich estetickú a praktickú funkciu. Z hľadiska medicínskeho a skôr praktického chobotničky vítajú zdravotníci preto, že vedia deti hlavne upokojiť.

Od začiatku roka sa v Nemocnici Krompachy narodilo takmer 500 detí. Novorodenecké oddelenie disponuje 12 posteľami a poskytuje starostlivosť pre fyziologických novorodencov. Na neonatologickom oddelení zdravotníci realizujú u všetkých novorodencov ultrazvukový skríning hlavičky, obličiek, skríningové vyšetrenie zraku a sluchu a odber krvi na vrodené poruchy metabolizmu. Mamičky dostavajú ihneď po pôrode bábätká na priloženie k prsníku, nemocnica zabezpečuje i vzdelávanie a poradenstvo pre matky v súvislosti s dojčením a starostlivosťou o novorodenca. Pracovníci novorodeneckého oddelenia vlastnia certifikát v ošetrovaní a resuscitácii novorodenca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.