Dôvera fínskych spotrebiteľov klesla na takmer 1,5-ročné minimum

Prístav v Helsinkách, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Helsinki 27. augusta (TASR) - Spotrebiteľská dôvera vo Fínsku klesla v auguste na takmer 1,5-ročné minimum a pokles zaznamenala aj dôvera podnikateľov. V obidvoch prípadoch sa však kľúčový index udržal v porovnaní s dlhodobým priemerom na vysokej úrovni. Ukázali to v pondelok zverejnené údaje fínskeho štatistického úradu.

Index spotrebiteľskej dôvery klesol v auguste na 21,5 bodu z 22 bodov v júli. Augustová hodnota indexu je tak najnižšia za posledných 16 mesiacov. Stále sa však drží vysoko nad dlhodobým priemerom, ktorého hodnota dosahuje 12,6 bodu.

Hlavný index ovplyvnili najmä nálady spotrebiteľov súvisiace s vývojom celkovej ekonomickej situácie v najbližších 12 mesiacoch, ako aj s vývojom ich osobnej finančnej situácie v danom období. Podindex ekonomických očakávaní klesol z júlovej hodnoty 11,7 bodu na 10,4 bodu a podindex súvisiaci s vývojom vlastnej finančnej situácie spotrebiteľov dosiahol v auguste 10,2 bodu oproti júlovej úrovni 10,9 bodu.

Pokles zaznamenala aj podnikateľská dôvera. Pokles bol však minimálny a index si opäť udržal vysokú úroveň v porovnaní s dlhodobým priemerom.

Index podnikateľskej dôvery dosiahol v auguste 13 bodov oproti 14 bodom v júli. Hodnota dlhodobého priemeru je však len 1 bod.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.