Babiš: Ten, kto volá po odchode z EÚ, ohrozuje budúcnosť Česka

Andrej Babiš, archívna snímka. Foto: TASR Marko Erd

Praha 27. augusta (TASR) - Premiér Andrej Babiš v pondelok ráno dôrazne vystúpil proti hlasom volajúcim po odchode Česka z Európskej únie. Na pravidelnej porade českých veľvyslancov v Černínskom paláci v Prahe vyhlásil, že ak niekto rozpráva o takomto kroku, ohrozuje tým budúcnosť krajiny. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Podľa Babiša sú nezmyselné aj tvrdenia, že súčasná vláda nemá žiadnu zahraničnú politiku. "Sme pevnou súčasťou Západu, sme členmi EÚ a sme spojencom v rámci NATO. To nikto nemôže spochybniť," povedal premiér.

"Ak niekto rozpráva o czexite, ohrozuje našu budúcnosť. Za obdobie 2004-2017 sme získali 700 miliárd korún (27,19 miliardy eur), náš hrubý domáci produkt sa zvýšil o 37 percent," vymenoval pozitíva členstva Česka v EÚ.

Babiš v pražskom sídle ministerstva zahraničných vecí zdôraznil, že Česko by malo byť v Európe aktívnejšie. To, že chce presadzovať české záujmy, nie je podľa neho nič protieurópske.

Premiér následne uviedol, že EÚ je v neľahkej situácii. "Je stále viac hlasov, ktoré hovoria, že potrebujeme reformu Európskej únie. Brexit je veľmi negatívny signál pre EÚ aj pre nás," povedal.

EÚ by sa podľa Babiša mala vrátiť k svojej podstate a pôvodnému poslaniu, teda zaistiť bezpečný a prosperujúci kontinent založený na spoločnom vnútornom trhu.

Voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať už v roku 2019, budú podľa Babiša nesmierne dôležité. "Musíme bojovať za to, aby sa Európa zmenila, aby sa posilnila rola Európskej rady a členských štátov - aby sme neboli v úlohe, že nám niekto niečo diktuje," vysvetlil svoj názor český premiér.

Dodal, že jedným z najväčších problémov Európy je migrácia. Tá sa podľa Babiša musí riešiť inteligentným a humánnym spôsobom.

"Ak hovorím o tom, že nechcem prijať ani jedného migranta, tak z toho dôvodu, že je to určitý symbol. Európa nemá žiadne riešenie. Treba to zásadne zastaviť. Mali by sme vyjednávať s africkými štátmi," dodal Babiš, citovaný portálom Novinky.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.