V košickom Dome umenia vymenia sedačky a obnovia odvetrávanie

Veľká koncertná sála Štátnej filharmónie v košickom Dome umenia prechádza obnovou, po viac ako 55 rokoch sa vymenia sedačky, obnovia sa podlahové krytiny a sprevádzkujú sa aj vetracie otvory. Na rekonštrukciu získala ŠfK približne 200.000 eur z Ministerstva kultúry SR. Na snímke budova Štátnej filharmónie. Foto: TASR – František Iván

Košice 27. augusta (TASR) – Veľká koncertná sála v košickom Dome umenia prechádza obnovou. Ako pre TASR povedal riaditeľ Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) Július Klein, po viac ako 55 rokoch sa vymenia sedačky, obnovia sa podlahové krytiny a sprevádzkujú sa aj vetracie otvory. Na rekonštrukciu získala ŠfK približne 200.000 eur z Ministerstva kultúry SR.

Ako Klein pripomenul, jubilejná 50. koncertná sezóna ŠfK sa začína 24. októbra, nové sedačky ale dovtedy nainštalované nebudú. „Vtedy k nám naťaháme okolo 350 až 400 stoličiek, ktoré budú v Dome umenia asi dva alebo tri týždne. Poslucháčov poprosíme o zhovievavosť, ale verím, že to vydržia. V závere novembra, pokiaľ všetko dobre pôjde, sa posadia do nových komfortných sedačiek,“ povedal s tým, že sa zdržalo verejné obstarávanie. „Neúspešný uchádzač sa odvolal, no v  týchto dňoch je už jasné, kto nám bude robiť sedačky. V novembri ŠfK odchádza na necelé dva týždne do Nemecka na koncertnú šnúru a predpokladáme, že v tomto čase sa všetko vymení,“ uviedol.

Podľa jeho slov bude na prelome rokov vyriešený aj spôsob odvetrávania. „V 80. rokoch, keď sa v Dome umenia dávalo centrálne kúrenie, sa upchali všetky vetracie otvory a odvtedy vzduch vo Veľkej sále necirkuloval. V najbližších mesiacoch, po otvorení koncertnej sály, budeme dočisťovať vetracie šachty, budeme dávať techniku – obnoví sa to, čo fungovalo od začiatku, keď bol Dom umenia postavený, to znamená do začiatku 60. rokov. Otvoríme cirkuláciu a otvoríme trošku možno aj prichladenie Veľkej sály Domu umenia,“ povedal Klein.

Ako dodal, v prípade potreby ŠfK použije na dofinancovanie obnovy vlastné prevádzkové prostriedky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.