OSN: Vedenie mjanmarskej armády by mali potrestať za zločiny

Rohinskí utečenci čakajú v rade na jedlo v utečeneckom tábore, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Ženeva 27. augusta (TASR) - Najvyšší predstavitelia mjanmarskej armády by mali byť trestne stíhaní za účasť na genocíde voči menšinovému moslimskému etniku Rohingov. Vyhlásili to vyšetrovatelia z Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC), informuje tlačová agentúra AP.

Ide o vrchného veliteľa mjanmarskej armády a piatich generálov, píše agentúra Reuters.

Podľa expertov mjanmarská armáda v Jakchainskom štáte spáchala zločiny proti ľudskosti vrátane vraždy, znásilnenia, mučenia, zotročenia, násilia voči deťom a vypálenia celých dedín. Tieto zistenia "podľa medzinárodného práva predstavujú najvážnejšie zločiny", uviedli v 20-stranovej správe vyšetrovatelia OSN.

"Vojenská nevyhnutnosť nikdy neospravedlní zabíjanie bez rozdielu, hromadné znásilňovanie žien, napádanie detí a podpaľovanie celých dedín," uvádza sa v správe.

Trojčlenná vyšetrovacia misia dôkladne zhromaždila stovky svedectiev rohinských utečencov, družicové záznamy a ďalšie informácie o spáchaní zločinov zo strany mjanmarskej armády.

Experti OSN zároveň skritizovali mjanmarskú politickú líderku Aun Schan Su Ťij za to, že neuplatnila svoju morálnu autoritu, aby zabránila páchaniu týchto zverstiev.

Rohinskí teroristi v Jakchainskom štáte 25. augusta zaútočili na policajné a armádne stanovištia. Mjanmarská armáda následne spustila odvetnú operáciu. Po týchto násilnostiach ušlo 700.000 Rohingov do susedného Bangladéša.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.