Južná Kórea zvyšuje rozpočet na projekty medzikórejskej spolupráce

Juhokórejský prezident Mun Če-in, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Soul 28. augusta (TASR) - Juhokórejská vláda oznámila v utorok zvýšenie rozpočtu na projekty v rámci spolupráce so Severnou Kóreou. Objem vyčlenených prostriedkov má budúci rok narásť o 14,3 percenta na 1,1 bilióna wonov (850 miliónov eur), uviedlo podľa agentúry DPA ministerstvo zjednotenia v Soule.

Zvýšenie bolo oznámené v období opätovného zlepšovania vzťahov medzi Severom a Juhom. Dodatočné prostriedky majú byť podľa ministerstva využité na modernizáciu severokórejskej cestnej a železničnej siete. Ďalšie projekty však budú závisieť od pokroku Severokórejčanov na ceste k denuklearizácii, ako aj od rokovaní so Spojenými štátmi a inými členmi OSN ohľadne medzinárodných sankcií voči Pchjongjangu.

Posilnenie rozpočtu má pomôcť pri plnení záväzkov vyplývajúcich z deklarácie prijatej 27. apríla na historickom stretnutí severokórejského vodcu Kim Čong-una s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v demilitarizovanom pásme na hranici medzi oboma Kóreami. Lídri sa podľa tohto dokumentu dohodli, že okrem iného budú pracovať na dosiahnutí "vyváženého hospodárstva a spoločnej prosperity na Kórejskom polostrove".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.