Hudobníka Deža Ursinyho si v Dúbravke uctia veľkým pamätníkom

Dežo Ursiny, ilustračná snímka. Foto: pokec.sk

Bratislava 17. septembra (TASR) – Sochárka Mira Podmanická finišuje s dokončením pamätníka slovenskému hudobníkovi skladateľovi a spevákovi Dežovi Ursinymu. Ten bude slávnostne odhalený v sobotu 29. septembra aj s pestrým niekoľkohodinovým kultúrnym programom v bratislavskej Dúbravke.

Z dvoch predložených umeleckých návrhov kultúrna komisia miestneho zastupiteľstva v Dúbravke schválila objekt s názvom Listovanie. Ten symbolizuje knihu, na kovových stranách sú informácie o Dežovi Ursinym a výber z textov jeho piesní.

"Pamätník je z nerezu a ocele, ktorá bude cielene hrdzavieť, aby to prechádzalo určitým procesom. Je vysoký vyše dvoch metrov a váži okolo pol tony. Je to moje najväčšie sochárske dielo," uviedla pre TASR Podmanická.

Objekt bude inštalovaný v blízkosti Ursinyho bytu na Fedákovej ulici. Tam od roku 1976 býval, tvoril, hral, písal, venčil psa Havrana a v roku 1995 zomrel. Jeho piesne však žijú ďalej v tvorbe, knihách, hudbe, filmoch a spomienkach.

"Na Ursinyho odkaz má upozorniť pamätník aj podujatie s názvom Spomienka na Deža, ktoré bude jeho odhalenie sprevádzať. Naplánované je na sobotu, v posledných víkend nedožitej Dežovej sedemdesiatky," zdôvodňuje podujatie jeden z iniciátorov projektu, člen kultúrnej komisie Juraj Štekláč.

Vytvorenie pamätníka a Spomienku na Deža podporila mestská časť Dúbravka, Bratislavský samosprávny kraj a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Podujatie patrí k dozvukom Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.