Rezort hospodárstva chce rozšíriť dotácie o podporu elektromobility

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga počas 34. schôdze NR SR 19. septembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 19. septembra (TASR) - Poskytovanie dotácií v rezorte hospodárstva by sa malo rozšíriť o oblasť podpory rozvoja elektromobility. Dotácie by mali smerovať do rozvoja budovania infraštruktúry pre alternatívne palivá, napríklad do výstavby, prestavby a rekonštrukcií verejných elektrických nabíjacích staníc.

Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR, ktorú plénum Národnej rady (NR) SR posunulo pri stredajšom hlasovaní do druhého čítania.

"Dovolím si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu zákona," apeloval minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) na poslancov.

Podľa opozičnej poslankyne Jany Kiššovej (SaS) však tento návrh neprináša systémové zmeny alebo nové nástroje, ktoré by pomohli vyrovnať regionálne rozdiely. "Návrh rieši len komu, aká výška a za akých podmienok môže byť pomoc poskytnutá formou dotácie," zdôraznila v pléne.

O tom, že sa nedarí tento cieľ napĺňať, svedčí podľa nej fakt, že miera nezamestnanosti v týchto okresoch klesá oveľa pomalšie, a rovnako pomalšie rastie aj mzda. "Pokiaľ má dotačná politika niečo vyrovnávať, viem si predstaviť výnimky, ale tie mali smerovať na východ Slovenska, nie na západ ako to bolo posledných desať rokov," uviedla Kiššová.

Pripomenula, že tento návrh zákona sa mení za posledné dva roky už druhýkrát. "Prečo nechcete zistiť, či tieto dotácie, od ktorých si veľa sľubujete, nefungujú? Prečo sa nesnažíte nájsť systémové riešenie, ktoré by výsledky priniesli?" adresovala ministrovi Žigovi.

Po prerokovaní tohto bodu programu čakajú na poslancov ďalšie neprediskutované body, napríklad návrh na legalizáciu pálenia alkoholu pre súkromnú spotrebu. Dopoludnia majú hovoriť aj o voľbe členov Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.