Ruská ÚVK chce vyhlásiť výsledky volieb v Prímorskom kraji za neplatné

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 19. septembra (TASR) - Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) v stredu odporučila vyhlásiť za neplatné výsledky druhého kola volieb gubernátora Prímorského kraja na ruskom Ďalekom východe. Informovala o tom agentúra TASS s tým, že tento návrh predložila v stredu predsedníčka ÚVK Ella Pamfilovová. Pamfilovová dodala, že rozhodnutie o prípadnom vyhlásení výsledkov druhého kola gubernátorských volieb za neplatné musí prijať volebná komisia Prímorského kraja.

Na protest proti výsledkom druhého kola gubernátorských volieb, z ktorých ako víťaz vyšiel kandidát vládnej strany Jednotné Rusko Andrej Tarasenko, vyhlásil v pondelok komunistický kandidát Andrej Iščenko protestnú hladovku.

Agentúra AP Iščenkovo rozhodnutie vysvetlila tým, že po sčítaní 95 percent odovzdaných hlasov Iščenko o päť percent viedol nad protikandidátom prokremeľskej strany Jednotné Rusko. Po sčítaní 99 percent hlasov však volebná komisia oznámila, že Tarasenko nad Iščenkom vedie o približne jedno percento.

Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, ÚVK vzniknutú situáciu vysvetlila tým, že vstupné údaje do počítačového systému GAS Vybory (Štátny automatizovaný systém Voľby) prichádzali postupne, pričom ako posledné prišli výsledky volieb z najvzdialenejších regiónov Prímorského kraja.

Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF), za ktorú Iščenko kandidoval, oznámila, že výsledky volieb napadne súdnou cestou a predloží dôkazy o falšovaní výsledkov druhého kola volieb gubernátora Prímorského kraja.

Hnutie Golos (Hlas), ktoré monitorovalo voľby v Prímorskom kraji, pre Echo Moskvy uviedlo, že počas hlasovania zaznamenalo mnoho prípadov porušenia volebného zákona.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.