P. Gajdoš: V oblasti EOD má SR svojim spojencom stále čo ponúknuť

Na archívnej snímke minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 19. septembra (TASR) – Aj 14 rokov potom, ako sa v oblasti EOD (likvidácia výbušných prostriedkov) stala SR vedúcou krajinou v rámci celého NATO, má Slovensko svojim spojencom a partnerom v tomto segmente čo ponúknuť. V úvodnom príhovore dvojdňovej výstavy (19.-20.9.) NATO EOD Demostrations and Trials v Bratislave to zdôraznil minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

"Dôkazom toho, že máme v tejto oblasti nezastupiteľné miesto, je aj naša angažovanosť na Ukrajine, kde sme vedúcou krajinou Zvereneckého fondu NATO v oblasti likvidácie výbušných prostriedkov a boja proti improvizovaným výbušným systémom," uviedol minister. Pripomenul, že k aktivitám Slovenska v tejto oblasti patrí i výstava EOD Demostrations and Trials, ktorú od roku 2010 organizuje s dvojročnou periodicitou NATO Centrum výnimočnosti pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov (NATO EOD COE) so sídlom v Trenčíne.

Gajdoš upozornil, že tento rok sa na výstavu prihlásilo vyše 360 vystavovateľov z 22 krajín sveta. "Aj tento rekordný počet je potvrdením dôležitosti, relevantnosti a pridanej hodnoty tejto aktivity," skonštatoval. Do pozornosti tiež dal nosnú tému tohtoročnej výstavy - Multidisciplinárny prístup k EOD. "Komplexnosť aktivity je podporená skutočnosťou, že tento ročník sa prvýkrát organizuje v spolupráci s oboma sesterskými centrami výnimočnosti NATO, a to pre oblasť ženijného centra a centra pre boj proti improvizovaným výbušným prostriedkom," dodal minister.

Výstavu označil nielen za miesto pre zdieľanie informácií medzi odbornou verejnosťou, ale takisto aj za možnosť priblížiť vojenskej komunite i širokej verejnosti prácu Centra výnimočnosti pre oblasť EOD v Trenčíne.

V stredu a štvrtok (20.9.) sa v priestoroch bratislavského výstaviska koná už piaty ročník výstavy NATO EOD Demostrations and Trials. Cieľom podujatia, sponzorovaného Divíziou NATO pre bezpečnostné výzvy (NATO ESCD), je predstaviť expertom z členských a partnerských krajín NATO, zástupcom priemyslu a akademickej komunite najnovšie trendy a technológie v oblasti nevybuchnutej munície (EOD) a nástražných výbušných systémov (IEDD). Okrem statických a dynamických prezentácií je vo štvrtok (20.9.) súčasťou výstavy aj konferencia a sprievodný seminár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.