Ekonomika SR v tomto roku vzrastie o 4,1 %, budúci rok zrýchli o 4,5 %

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír počas 118. rokovania vlády SR 12. septembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 20. septembra (TASR) - Slovenská ekonomika v tomto roku vzrastie o 4,1 %. V roku 2019 potom jej rast ďalej zrýchli na 4,5 % vďaka exportu automobilového sektora, aby ďalší rok zvoľnil na 3,9 %. Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy Ministerstva financií (MF) SR, ktorú vo štvrtok predstavil šéf rezortu Peter Kažimír (Smer-SD).

Spotrebu domácností, ktorá bola ťahúňom v uplynulom období, podľa prognózy vystrieda oživený export, ale najmä investície. Export zrýchľuje vďaka automobilovému priemyslu, kde sa prejavuje nábeh novej produkcie vo Volkswagene (VW). "Prudkému nárastu investícií výrazne napomáha investícia v Jaguar Land Rover (JLR) ako aj akcelerácia verejných investícií, najmä samospráv," konštatuje Inštitút finančnej politiky (IFP). Tlak na trhu práce má priniesť 47.000 nových pracovných miest, razantné zvýšenie miezd, ale aj rýchlejší rast cien.

V roku 2019 si spotreba domácností vďaka zvyšovaniu miezd udrží dynamiku porovnateľnú s predchádzajúcimi rokmi. Vyššie mzdy sa však prejavia najmä v raste cien. "Dominovať bude export, ktorý opäť zrýchli vďaka nábehu produkcie v JLR a tiež vďaka pokračujúcemu zvyšovaniu výroby vo VW," doplnil IFP. Investície naopak spomalia z dôvodu dokončenia nových kapacít v automobilkách, no tvorba jadrových investícií v súkromnom sektore si zachová vysoké tempo.

Pre rok 2020 rezort financií očakáva zvoľnenie ekonomického rastu pod 4 %. Efekt nabiehania automobilovej výroby má vtedy postupne odznievať. "V tomto období ešte možno očakávať zvyšovanie výroby v JLR nábehom druhého modelu, no rast exportu bude brzdiť cyklické spomaľovanie ekonomík našich hlavných obchodných partnerov," doplnil IFP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.