Banky v eurozóne, a najmä v Nemecku, hromadia čoraz väčšie sumy peňazí

Na archívnej snímke sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 24. septembra (TASR) - Banky v eurozóne, a najmä v Nemecku, hromadia čoraz väčšie sumy peňazí, aby sa vyhli poplatkom za "zaparkovanie" prebytočnej likvidity v Európskej centrálnej banke (ECB). Uviedla to ECB v pondelok vo svojom bulletine.

Výška hotovosti v bankách eurozóny od marca 2016 do konca roka 2017 stúpla o 21 miliárd eur na 77 miliárd eur, pričom nemeckí veritelia sa podieľali približne dvoma tretinami na tomto zvýšení.

Po zavedení záporných úrokov z vkladov v roku 2014 účtuje ECB bankám poplatky za zaparkovanie prebytočnej likvidity. A to všetko v nádeji, že prinúti veriteľov požičať viac finančných prostriedkov reálnej ekonomike na podporu hospodárskeho rastu a inflácie.

Ale keď začne centrálna banka vyberať poplatky z vkladov, čo znamená, že banky dostanú späť menej peňazí, ako si u nej uložili, majú komerčné finančné ústavy tendencie hromadiť peniaze, testovať limity menovej politiky ECB a vytvárať tak pôdu pre zvýšenie jej úrokov.

"Tento nárast hotovosti je však stále obmedzený," uviedla ECB. A spresnila, že banky pri kumulácii hotovosti s najväčšou pravdepodobnosťou brzdia "logistické obmedzenia, ako sú skladovacie kapacity, alebo maximálne sumy pokryté poistením". ECB dodala, že keď sa zvýšia úrokové sadzby, možno očakávať, že časť z uložených eurobankoviek sa k nej vráti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.