Nezvestný novinár v poslednom príspevku upozorňuje na slobodu tlače

Na videosnímke, ktorú zverejnil turecký opozičný denník Hürriyetje 9. októbra 2018 saudskoarabský novinár, je Džamál Chášukdž pred vchodom saudskoarabského konzulátu v Istanbule 3. októbra 2018. Foto: TASR/AP

Ankara 18. októbra (TASR) - Americký denník Washington Post zverejnil v stredu posledný príspevok nezvestného saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, v ktorom píše o dôležitosti slobody tlače na Blízkom východe.

Noviny tak urobili viac než dva týždne po tom, ako Chášukdžího naposledy videli, keď vchádzal na saudskoarabský konzulát v tureckom Istanbule, píše vo štvrtok agentúra AP.

"Arabský svet čelí vlastnej verzii železnej opony, ktorú nespôsobili vonkajší aktéri, ale vnútroštátne sily súperiace o moc," napísal Chášukdží. Podľa neho "arabské vlády dostali voľné opraty, aby v narastajúcej miere pokračovali v umlčovaní médií".

Vo svojom príspevku Chášukdží chváli Washington Post za to, že uverejňuje jeho mnohé články preložené z angličtiny do arabčiny. Dodal, že pre ľudí z Blízkeho východu je veľmi dôležité, aby mohli čítať o demokracii na Západe. Podľa jeho slov arabské hlasy potrebujú svoju vlastnú platformu.

"Trpíme chudobou, zlým manažmentom a nedostatočným vzdelaním," konštatoval. "Prostredníctvom vytvorenia nezávislého medzinárodného fóra - izolovaného od vplyvu nacionalistických vlád šíriacich nenávisť prostredníctvom propagandy - by obyčajní ľudia v arabskom svete mohli byť schopní riešiť štrukturálne problémy, ktorým ich spoločnosti čelia," napísal.

Redaktorka spomínaných novín Karen Attiahová v poznámke uviedla, že Chášukdžího príspevok dostala od jeho prekladateľa a asistenta deň po jeho zmiznutí. Jeho uverejnenie najskôr odložili, napokon sa ho rozhodli zverejniť.

Chášukdží do Washington Post začal prispievať v roku 2017 a vo svojich článkoch často kritizoval saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána i smerovanie krajiny.

Novinár zmizol po tom, čo 2. októbra vstúpil do priestorov spomínaného konzulátu v Istanbule, aby si tam vyzdvihol doklady potrebné pre sobáš so svojou tureckou snúbenicou.

Tureckí predstavitelia tvrdia, že existujú dôkazy, že Chášukdžího, žijúceho v Spojených štátoch, na konzuláte zabili a rozštvrtili. Saudská Arábia tieto obvinenia odmieta ako "nepodložené".

Tím vyšetrovateľov prehľadal rezidenciu saudskoarabského konzula

Špeciálny tím vyšetrovateľov vo štvrtok ukončil prehliadku rezidencie konzula a budovy konzulátu Saudskej Arábie v tureckom Istanbule, kde hľadal stopy po zmiznutom saudskoarabskom novinárovi Džamálovi Chášukdžím. Informáciu priniesla agentúra DPA.

Prehliadka rezidencie trvala podľa tureckej agentúry Anadolu deväť hodín. Skupina tureckých vyšetrovateľov v sprievode zástupcov Saudskej Arábie taktiež opäť - už po druhý raz - prehľadala neďalekú budovu saudskoarabského konzulátu v istanbulskej štvrti Levent.

Anadolu priniesla videozáznam, na ktorom členovia tímu nesú vrecia a škatule s materiálmi zaistenými v rezidencii. Prehliadka sa začala v stredu večer, deň po tom, ako saudskoarabský konzul Muhammad Otaibí opustil územie Turecka.

Budovu konzulátu tím tureckých vyšetrovateľov už raz prehľadal, a to v noci z pondelka na utorok. Do konzulovej rezidencie ich však vtedy ešte nevpustili, informovala agentúra Reuters.

Francúzsky minister zrušil návštevu Rijádu, dôvodom je kauza novinára Chášukdžího

Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire vo štvrtok oznámil, že zrušil svoju účasť na ekonomickom summite, ktorý sa bude konať na budúci týždeň v Saudskej Arábii. Dôvodom je zmiznutie saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, kritického k vláde v Rijáde.

Le Maire vo svojom vyhlásení uviedol, že za daných okolností nemôže odcestovať do Rijádu. Pripomenul aj minulotýždňové vyhlásenie prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý novinárovo zmiznutie označil za "veľmi vážnu vec". Ďalej zdôraznil, že "teraz je dôležité, aby pravda vyšla najavo".

Ešte pred Le Mairom svoju účasť na ekonomickej konferencii, ktorá je známa aj ako "Davos púšte", zrušila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Na rozdiel od francúzskeho politika však Lagardeová neuviedla príčinu svojej neúčasti.

Americký minister financií Steven Mnuchin avizoval, že o tom, či odcestuje do Rijádu, sa rozhodne v priebehu štvrtka.

Svoju neúčasť na konferencii v Rijáde už avizovali viacerí významní západní podnikatelia i médiá.

Podobne ako ostatní západní spojenci aj Francúzsko vníma nového de facto vládcu Saudskej Arábie, korunného princa Muhammada bin Salmána, ako reformátora.

Saudská Arábia bola v rokoch 2008-17 druhým najväčším dovozcom francúzskych zbraní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.