Centeno: Eurozóna sa dokáže vyrovnať s návrhom rozpočtu Talianska

Mário Centeno, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 18. októbra (TASR) - Eurozóna preukázala veľkú odolnosť počas dlhovej krízy a dokáže sa vyrovnať aj s návrhom rozpočtu Talianska. Povedal to vo štvrtok šéf Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, Mário Centeno.

Taliansko v pondelok (15.10.) poslalo Európskej komisii svoj návrh rozpočtu na rok 2019, v ktorom počíta so zvýšením deficitu na 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Rím tak trojnásobne prekročí cieľ v oblasti rozpočtového schodku, ktorý si stanovila predošlá vláda a odsúhlasila Komisia.

Predstavitelia eurozóny sa obávajú, že ak si Taliansko, ktoré má v Európe druhý najvyšší pomer dlhu k HDP na úrovni 133 %, vezme nové úvery na financovanie rozpočtových plánov, mohlo by to viesť k ďalšej dlhovej kríze. Podobnej tej, ktorá sa začala v roku 2010 v Grécku.

Centeno pred summitom EÚ povedal, že talianske rozpočtové plány nie sú na programe rokovaní. Komisia a ministri financií eurozóny sa im však budú včas venovať.

"V ostatnej dekáde euro preukázalo veľkú odolnosť voči krízam a som si istý, že budeme schopní vyrovnať sa s rozpočtovými plánmi v rôznych členských štátoch a určite aj s talianskymi," dodal Centeno.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.