Kurz eura vzrástol

Foto: TASR/AP

Londýn 22. októbra (TASR) - Euro v pondelok posilnilo v reakcii na pokles výnosov z talianskych dlhopisov. Situácia na dlhopisových trhoch sa totiž do určitej miery upokojila po tom, ako agentúra Moody's koncom minulého týždňa síce znížila ratingovú známku Talianska, ale prekvapujúco mu ponechala stabilný výhľad.

To naznačuje, že v blízkej budúcnosti neplánuje zhoršenie jeho ratingu. A zároveň prísľub ďalších čínskych stimulov na podporu ekonomiky pomohol prekonať širšie politické obavy z globálneho vývoja.

Aj vyhlásenia podpredsedu talianskej vlády Luigiho Di Maia, že kabinet je pripravený sadnúť si za rokovací stôl s Európskou komisiou v rámci sporu o rozpočet Ríma, zvýšili dopyt po talianskom dlhu a pomohli mu tak stlačiť výnosy.

Euro pritom v priebehu tohto roka často klesalo, keď výnosy z talianskych štátnych dlhopisov rástli.

V pondelok však jednotná európska mena vzrástla o 0,3 % na 1,1550 USD/EUR z nedávneho minima 1,1433 USD/EUR.

A zároveň dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, klesol o 0,3 % na 95,472 bodu.

Euro tiež posilnilo o 0,2 % oproti švajčiarskemu franku na 1,1487 CHF/EUR a zvýšilo sa o 0,2 % aj oproti britskej libre na 88,26 GBP/EUR.

Napriek pondelkovému posilneniu analytici upozorňujú, že spoločná mena je vydaná na milosť a nemilosť vývoju okolo talianskych dlhopisov a v tom stále pretrváva veľká neistota.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.