Lajčák: Správne využívanie energie je základom pre bezpečnosť

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Marko Erd

Malaga 26. októbra (TASR) – Správne využívanie energie je základom pre bezpečnosť a prosperitu. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v piatok na konferencii Stredomorskej kontaktnej skupiny (MCG) v Malage, ktorá sa zameriava práve na energetiku a ekonomický rast. V rámci povinností spojených s nadchádzajúcim predsedníctvom v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Slovensko MCG v roku 2018 predsedá.

Témou konferencie je energetika a jej možnosti prepojenia na ekonomický rast. "Počas nášho predsedníctva v MCG sme sa snažili identifikovať nástroje, ako dosiahnuť a udržať si požadovaný stav bezpečnosti," priblížil Lajčák. Energetická bezpečnosť a prepojenosť je tiež podľa Lajčáka jednou z priorít nadchádzajúceho slovenského predsedníctva v OBSE.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a osobitného predstaviteľa ministra pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáša Parízka je v súčasnej situácii potrebné nájsť cesty, ako energiu využívať efektívnejšie, hľadať nové zdroje energie, prípadne zabezpečiť bezpečnosť energetickej infraštruktúry.

O tejto téme podľa Parízka nediskutovali na konferencii len politici, odborníci či akademici, ale aj súkromný sektor. "Najmä ide o to, aby sa táto energetická otázka bezpečnosti prepojila na spoluprácu súkromného sektora a pomohlo to zároveň aj ekonomickému rastu," zdôraznil Parízek s tým, že diskutujú s firmami, ktoré sa môžu zúčastňovať na realizácii projektov.

Bezpečnosť v Európe je podľa Lajčáka veľmi úzko prepojená s bezpečnosťou v stredomorskom regióne. "Panuje zhoda, že bezpečnosť je nedeliteľná v tomto priestore, a preto bezpečnostné výzvy, ktoré sa dotýkajú týchto partnerov, sa bezprostredne dotýkajú aj európskych partnerov a nás, a preto sme zorganizovali takéto podujatie," ozrejmil Parízek.

Osobitná spravodajkyňa TASR Alžbeta Halmová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.