Na Kube sa uskutoční prehliadka Dni slovenského filmu

Archívne foto Foto: Facebook Eduard Kukan

Bratislava 2. novembra (TASR) - Počas šiestich novembrových dní budú mať diváci na Kube príležitosť zoznámiť sa so slovenskou kinematografiou. Od 6. do 11. novembra sa v Havane predstaví päť súčasných hraných filmov, ktoré doplní celovečerná animovaná snímka Viktora Kubala. "Na prehliadke sa zúčastnia aj slovenskí tvorcovia," TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Dni slovenského filmu v hlavnom meste Kuby otvorí film Čiara (2017) režiséra Petra Bebjaka, thriller z prostredia organizovaného zločinu, odohrávajúci sa na slovensko-ukrajinskom pohraničí, ktorý získal šesť národných cien Slnko v sieti a stal sa druhým najnavštevovanejším slovenským filmom v domácich kinách v minulom roku. Na slávnostnom uvedení sa podľa Nôtovej zúčastní ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, minister kultúry Kubánskej republiky Alpidio Alonso Grau, veľvyslanec SR v Havane Roman Hošták a ďalší hostia.

Prehliadka tiež predstaví film Špina (2017), hraný debut Terezy Nvotovej o tínedžerke, ktorej svet plný snov a túžob radikálne poznačí znásilnenie, a road movie Stanko (2015), ktorého príbeh sa dotýka obchodu s dievčatami, no zároveň rozpráva o priateľstve a univerzálnom pute medzi dvoma ľuďmi z okraja spoločnosti. "Osobne svoj film Out (2017) o päťdesiatnikovi, ktorý sa vydáva na cestu po východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby, uvedie režisér György Kristóf, rodinný film Piata loď (2017) režisérky Ivety Grófovej, inšpirovaný skutočnou udalosťou, divákom predstaví jeho producentka Katarína Krnáčová," dodala Nôtová s tým, že obaja tvorcovia budú po projekcii diskutovať s divákmi. Kolekciu nových filmov doplní z archívnych zbierok SFÚ celovečerná animovaná snímka Viktora Kubala Krvavá pani, príbeh o zločine a láske inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej.

Dni slovenského filmu organizujú Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo kultúry Kubánskej republiky, veľvyslanectvo SR v Havane, veľvyslanectvo Kubánskej republiky v SR, Instituto Cubano del Arte e Industria Cinemastográficos (ICAIC) a SFÚ z poverenia MK SR. Koná sa v čase oficiálnej návštevy slovenskej delegácie na Kube, ktorej súčasťou je aj podpísanie medzinárodnej dohody medzi Kubánskou republikou a SR v oblasti kultúry.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.