EBOR zlepšila odhad rastu ekonomiky strednej Európy/Pobaltia

Eurozóna Foto: TASR/AP

Paríž 2. novembra (TASR) - Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) zlepšila odhad vývoja ekonomiky v strednej Európe a pobaltských štátoch. Podľa banky región pokračuje v stabilnom raste, riziko však predstavujú obchodné spory vo svete.

Podľa banky by región mal tento rok zaznamenať rast na úrovni 4,3 % a v budúcom roku očakáva spomalenie rastu na 3,5 %. V obidvoch prípadoch tak ide o zlepšenie odhadu, keďže v predchádzajúcej prognóze z mája počítala EBOR s tohtoročným rastom o 3,8 % a v budúcom roku o 3,3 %.

Určitým rizikom je rastúci protekcionizmus, pričom ten predstavuje bezprostredné riziko najmä pre exportne orientované ekonomiky ako Slovensko a Maďarsko. Čo sa týka Slovenska, v porovnaní s májovým odhadom prognózu na tento rok EBOR nemenila a ponechala ju na úrovni 3,9 %. Pre rok 2019 počíta naďalej s miernym medziročným zrýchlením rastu, ale oproti máju odhad zhoršila zo 4,2 % na 4 %.

Čo sa týka Maďarska, výhľad zlepšila. Zatiaľ čo v máji počítala s tohtoročným rastom ekonomiky o 3,8 %, v súčasnosti počíta s rastom na úrovni 4,3 %. Na budúci rok predpokladá výrazné spomalenie rastu na 3,3 %, tento odhad je však lepší než v máji, keď EBOR počítala s rastom maďarskej ekonomiky o 3 %.

Prognózu zlepšila aj pre Poľsko. Namiesto 4 % očakávaných v máji by poľská ekonomika mala tento vzrásť o 4,7 % a v roku 2019 predpokladá EBOR rast o 3,6 %. V májovej prognóze počítala s rastom o 3,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.