Zrážky boli v tomto roku nerovnomerné v čase aj priestore

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 2. novembra (TASR) - Rok 2018 sa podľa hydrológov vyznačoval najmä nerovnomerným rozložením zrážok v čase aj priestore. Na sociálnej sieti ho takto zhodnotil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Hydrologický rok sa začal 1. novembra 2017 a končil 31. októbra.

"V priebehu roka sa niekoľkokrát vyskytli obdobia s veľmi výdatnými a intenzívnymi zrážkami, po ktorých nasledovali dlhšie časové obdobia bez zrážok a tým aj obdobia nízkych vodností," opisuje SHMÚ. Objem zásob vody v snehu, od ktorého závisí nielen jarný odtok, ale aj dopĺňanie vody v pôde, v podzemí aj vo vodných nádržiach, bol podľa neho podpriemerný.

Napriek nepriaznivým podmienkam na akumuláciu vody v snehu sa však už v decembri vyskytli povodne z topiaceho sa snehu a dažďa v povodí Bodrogu. Povodne sa vyskytli aj v lete. "Už sme si zvykli, že leto je každoročne sprevádzané množstvom extrémnych poveternostných javov - prekonávajú sa teplotné rekordy, vyskytujú sa silné búrky, sprevádzané intenzívnymi dažďami, bleskami, víchricami, krúpami, lokálnymi povodňami," konštatujú hydrológovia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.