Vláda schválila Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi

Na snímke zľava štátny tajomník ministerstva financií SR Radko Kuruc, predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas 128. zasadnutia vlády SR 6. novembra 2018 v Skalici. Vláda SR rokovala v Skalici pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 6. novembra (TASR) - Štát chce zaviesť koordinovaný a komplexný systém, ktorý by mal pomôcť znižovať trestnú činnosť obchodovania s ľuďmi. Vláda v utorok schválila Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2019-2023.

Rezort vnútra ozrejmil, že program má podporovať aj rozvoj spolupráce všetkých subjektov zaoberajúcich sa prevenciou alebo riešením obchodovania s ľuďmi, napríklad ministerstiev, polície a poskytovateľov pomoci obetiam. Program má pomáhať aj pri vytváraní podmienok na poskytovanie podpory a pomoci obetiam, zabezpečenia ochrany ich ľudských práv, slobôd a dôstojnosti s ohľadom na ich individuálne potreby.

Pri obmedzovaní priestoru pre páchanie trestných činov v oblasti obchodovania s ľuďmi treba podľa rezortu brať ohľad na aktuálne trendy a vývoj situácie v predmetnej oblasti. "Je potrebné zamerať sa aj na posilnenie existujúcich nástrojov, ktoré sa dlhoročnou praxou osvedčili, ako aj na nové nástroje boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktoré reflektujú na nové trendy v oblasti páchania trestnej činnosti," doplnil rezort v predkladacej správe.

Problematickými oblasťami sú podľa ministerstva pomoc a podpora obetí, ale aj spolupráca v boji proti zločinom. "Pri pomoci a podpore obetí je nutné venovať pozornosť poskytovaným službám pre obete, nakoľko v ostatnom období sa množili prípady obetí, u ktorých figurovali dlhy na poistnom, psychické problémy vyžadujúce si trvalé riešenie. Mnohé obete boli osoby bez domova, čo si taktiež vyžaduje dlhodobé riešenie ich situácie z dôvodu eliminácie ich opätovného zobchodovania a viktimizácie," ozrejmilo ministerstvo.

V kontexte prioritných oblastí v boji proti obchodovaniu s ľuďmi v rokoch 2019-2023 navrhol rezort niekoľko kľúčových nástrojov a prerozdelenie kompetencií v rámci plnenia úloh medzi jednotlivé zložky štátu. Na dosiahnutie hlavného cieľa programu je podľa rezortu potrebné venovať pozornosť čiastkovým oblastiam, ktoré označuje ako 4P, teda prevencia (Prevention), ochrana (Protection), vyšetrovanie (Prosecution) a spolupráca (Partnership).

Dôležitými oblasťami, ktoré chce rezort v rámci programu zlepšiť, je najmä pomoc a ochrana obetí, spolupráca medzi subjektmi na národnej i nadnárodnej úrovni, prevencia prostredníctvom systematického šírenie informácií a zmapovania súčasnej situácie v oblasti obchodovania s ľuďmi na trhu práce. Pri vyšetrovaní trestných činov kriminality by mohlo podľa rezortu pomôcť napríklad zadefinovanie hranice medzi obchodovaním s ľuďmi za účelom nútenej práce a zlými pracovnými podmienkami, ale aj sumarizácia a analýza rozsudkov súdov SR či súčinné kontroly podnikateľských subjektov zamerané na odhalenie obchodovania s ľuďmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.